Alergie na difenhydramin

  • Drogy

Příznaky alergických reakcí jsou rozděleny do několika skupin - gastrointestinální, kůže, oční, bronchiální. Tyto projevy jsou velmi nepříjemné a samozřejmě vyžadují léčbu. Difenhydramin pro alergie se používá již mnoho let a je dnes účinným lékem..

Jak již bylo zmíněno, difenhydramin je jedním z nejčastějších alergických léků. Za prvé, lék se používá v průběhu léčby.

Za druhé, tento lék se používá k prevenci alergií. Premedikace (příprava léků na anestezii) zahrnuje tři hlavní léky: atropin, promedol a difenhydramin. Jeho funkcí je zabránit vzniku akutního alergického útoku na jakékoli léčivo podávané během operace, včetně léčiv pro celkovou anestézii..

Zatřetí, může být použit k úlevě (zmírnění) akutních záchvatů: ambulanční tým na výzvu k Quinckeho edému dodá injekci difenhydraminu na alergie, pouze pokud neexistují jiné antihistaminika z jednoho nebo druhého důvodu.

Účinnost difenhydraminu na alergie je spojena s vysokou aktivitou aktivní složky - difenhydraminu. Rychle se vstřebává střevní stěnou, váže se na bílkoviny krevní plazmy, proniká hematoencefalickou bariérou, ovlivňuje mechanismus vývoje alergické reakce a na různé struktury podílející se na jejím projevu.

Aniž bychom se ponořili do fyziologie alergické reakce, mělo by se říci, že se skládá ze tří fází. V první fázi alergen vstupuje do těla poprvé, produkují se proti němu speciální imunitní proteiny - protilátky - a váže se na něj, čímž vytvářejí imunitní komplexy. Tento proces se nazývá senzibilizace..

Foto: Vzhled balíčků v různých formách vydání (lze zvětšit)

Ve druhém stádiu, kdy alergen znovu vstoupí do těla, se na žírných buňkách usazují imunitní komplexy ve velkém množství, což způsobuje uvolňování účinných látek (zánětlivých mediátorů) - bradykinin, serotonin, histamin.

Tyto látky, zejména histamin, ve třetím stádiu ovlivňují tělo a způsobují alergické symptomy.

Ve tkáních jsou speciální buňky - receptory pro histamin, ke kterým se tato látka „váže“. Mechanismus účinku difenhydraminu je spojen se skutečností, že léčivo je schopné tyto receptory blokovat, brání vazbě histaminu na tkáně a uplatňuje na ně svůj účinek..

V tomto ohledu jsou vyloučeny nebo eliminovány následující účinky:

  • křeč hladkých svalů (potíže s dýcháním zmizí),
  • zvýšení vaskulární permeability (otoky se snižují, snižuje se intenzita svědění, snižuje se lokální teplota).
  • Lék je schopen mít mírný lokální anestetický a chladicí účinek, který je při perorálním podání pociťován otupělostí ústní sliznice, uvolněním křeče, snížením krevního tlaku.

Vzhledem k tomu, že difenhydramin je schopen proniknout do BBB, může blokovat receptory histaminu v mozku, což vysvětluje jeho hypnotické, sedativní a antiemetické účinky.

Jak pít difenhydramin pro alergie - lékař rozhodne.

Jeho nezávislé použití při léčbě alergických záchvatů nebo jiných chorob může vést ke zhoršení stavu právě z důvodu jeho vysoké biologické dostupnosti a aktivity v těle..

Difenhydramin se také používá externě pro alergie, v tomto případě je jeho působení způsobeno stejnými mechanismy, které fungují místně.

Difenhydramin se vyrábí v různých formách. Mezi nimi:

Každý lék se skládá z účinné látky - difenhydraminu, jakož i složek tvořících formu, které nemají na organismus žádný účinek..

Existují také oční kapky na alergie na difenhydramin, který je obsažen v drogě jako jedna ze složek (například „Polynadim“ nebo „Dinaf“ - kombinace difenhydraminu a naftyzinu)..

Lékárna může na předpis připravit difenhydramin-zinkovou pastu nebo oční kapky (0,2-0,5% roztok ve 2% roztoku kyseliny borité).

Difenhydramin se používá pro celou řadu nemocí a stavů.

Difenhydramin je docela běžný v jiných lécích.

Může to být potravinová alergie, projevující se otokem sliznic (při silném otoku obličeje, pocitu plnosti zevnitř musíte zavolat sanitku).

Alergie na kůži, které se vyvíjejí z různých důvodů, včetně kopřivky a dermatóz, doprovázené svěděním. V tomto případě se používají tablety nebo injekční roztok, používají se také k alergické rinitidě a pollinóze, alergickým reakcím na léky.

Pro alergickou konjunktivitidu a iridocyclitis se používají oční kapky. Gel s difenhydraminem pro alergie se používá při popáleninách 1. stupně, fotodermatóze, kousnutí hmyzem, jakékoli kožní projevy alergií, doprovázené svěděním.

Masť s difenhydraminem se také používá pro alergie ve formě kontaktní dermatitidy.

Tento lék má mnoho známek nealergické povahy (včetně již zmiňované premedikace, radiační nemoci, žaludečních vředů, Parkinsonovy choroby, zvracení, a to iu těhotných žen atd.) - jako součást komplexní terapie.

Známá kombinace - difenhydramin s analginem - se nepoužívá pro alergie. Používá se v případě, že je nutné zvýšit antipyretické a analgetické účinky analginu se sedativním účinkem difenhydraminu (například s vysokou horečkou)..

Otázka, na co se má injikovat difenhydramin pro alergie, je tedy relevantní pouze v případě, že alergická reakce je doprovázena zvýšením teploty.

Vzhledem k tomu, že existuje mnoho forem uvolňování léku, způsoby jeho zavedení do těla jsou také různé. Dávka difenhydraminu pro alergie závisí na formě uvolňování a způsobu podání, jakož i na stupni projevu reakce a věku pacienta. Jak používat difenhydramin pro alergie - rozhodne lékař.

V případě těžkých alergií (například Quinckeho edému, jakož i sekundárních opatření při léčbě anafylaktického šoku) se difenhydramin injikuje pomalu intravenózně, 2-5 ml 1% roztoku ve 100 ml fyziologického roztoku (taková opatření provádí pouze zdravotnický pracovník, v nemocnici) nebo během přepravy).

Recenze použití difenhydraminu z alergií - pouze v noci, silně ospalý

Difenhydramin se injikuje intramuskulárně, 1-5 ml 1% roztoku. Lidé mají často otázku: jak si injekčně aplikovat difenhydramin na alergie? Odpověď je jednoduchá: přesně podle lékařského předpisu.

Pokud dojde k situaci, že konzultace s lékařem není možná a dojde k alergickému záchvatu, dojde k nezávislému intramuskulárnímu podání minimální dávky léku (10 mg)..

Maximální jednotlivá dávka pro intramuskulární podání je 50 mg, denní dávka je 150 mg, tj. denně mohou být podány maximálně tři injekce 50 mg, ale je lepší to nedělat bez lékařského předpisu.

Uvnitř brát 10-50 mg 1-3 krát denně (ale současně ne více než 100 mg, denně - 250 mg). Na internetu je otázka: může být difenhydramin v ampulkách opilý alergiemi? V zásadě ano, protože injekční roztok neobsahuje žádné látky nebezpečné pro zažívací trakt a tablety neobsahují žádné další účinné látky..

Pokud pijete difenhydramin v ampulích - zmizí alergie rychleji? Koncentrace hlavní látky v tabletách je vyšší, navíc je to v každém případě stejný lék - ne.

Průběh léčby alergií difenhydraminem opět závisí na věku pacienta, závažnosti onemocnění, jakož i na formě uvolňování léčiva a v průměru se pohybuje od 7 do 15 dnů. Je třeba si uvědomit, že pokud je léčba zahájena samostatně, pokud je neúčinná, musíte se do 7 až 10 dnů poradit s lékařem.

Dávka difenhydraminu u dětí s alergiemi se liší od dávky u dospělých. Důvodem je nejen nízká hmotnost dítěte, nezralost zažívacího traktu a vyšší náchylnost k jakýmkoli lékům, ale také vysoké riziko vzniku alergie na difenhydramin..

V tomto ohledu je třeba okamžitě objasnit některé otázky:

Může být dítě alergické na difenhydramin?

Ano, může, jako každá jiná droga. Kromě toho může dospělý také „rozdat“ alergickou reakci na tento lék, pouze pravděpodobnost toho je nižší.

Difenhydramin: co může být alergie na to?

Alergie na difenhydramin, stejně jako alergie na léky, se může projevit několika způsoby:

  • jídlo (nevolnost, zvracení, průjem, bolest břicha),
  • kůže (alergická vyrážka s svěděním a odlupováním kůže, kopřivka),
  • angioedém Quincke,
  • anafylaktický šok,
  • fotocitlivost.

To znamená, že pokud se vyvinula alergie na difenhydramin, symptomy se budou mírně lišit od alergie na jakýkoli jiný lék.

Jak často je alergie na difenhydramin?

Studie prezentované v lékařském časopise "ošetřující lékař" týkající se volání do záchranných týmů v důsledku alergií na drogy, předložily statistiku alergických reakcí na určité drogy.

Nejvíce alergenní jsou NSAID a analgetika (analgin, aspirin) a také antibiotika. Několik dalších skupin drog způsobuje alergie častěji než jiné. 33% všech hovorů bylo provedeno v důsledku ojedinělých případů alergie na drogy, včetně mukolytik (4), diuretik (4), hormonálních drog. Alergie na antihistaminika se vyvinula pouze ve dvou případech, a to Pilpofen a Claratodin..

Spolehlivější studie nebyly provedeny a frekvence alergických reakcí není v návodu k použití předepsána. Na základě těchto skutečností lze dojít k závěru, že alergie na difenhydramin je velmi vzácný jev..

Standardní dávky pro děti

Uvnitř drogy lze použít ve formě injekčního roztoku (jen z ampule).

  • Děti do 1 roku v dávce 2-5 mg,
  • od 2 do 5 let - od 5 do 15 mg,
  • 16 až 12 let - 15 až 30 mg najednou.

Dávku by měl zvolit individuálně lékař..

Nejlepší je podávat difenhydramin na alergie dítěti ve formě rektálních čípků - čípků. Nejdříve musíte dítěti dát mikroklyzma a poté zavést čípky obsahující difenhydramin:

  • 5 mg (dítě do 3 let),
  • 10 mg (3 až 4 roky),
  • 15 mg (5 až 7 let),
  • 20 mg (8 až 14 let).

Dávka pro intramuskulární a intravenózní podání se nepodává, protože není možné samostatně podávat lék parenterálně dětem, dávka je projednána s lékařem.

Co se týče doby přijetí, Dr. E.O. Komarovsky říká: nemá smysl brát lék déle než 6 dní. Pokud během této doby difenhydramin nepomohl, musíte změnit lék.

Snad nejznámějším vedlejším účinkem difenhydraminu je ospalost, kterou způsobuje. Další projevy jeho účinku na nervový systém:

Foto: Negativní zpětná vazba dívky na difenhydramin spojená s jeho vedlejšími účinky

  • obecná slabost;
  • tupost pozornosti;
  • bolest hlavy;
  • závrať;
  • discoordination;
  • úzkost, zvýšená vzrušivost (u dětí);
  • zmatení vědomí;
  • třes;
  • zrakové postižení.

Mezi další nežádoucí účinky drogy difenhydramin, návod k použití pro alergie volat následující:

  • snížení krevního tlaku;
  • zvýšená srdeční frekvence;
  • suchá ústa;
  • znecitlivění ústní sliznice;
  • nevolnost;
  • zvracení;
  • volné stoličky;
  • porušení močení;
  • nosní přetížení;
  • zahušťování bronchiálních sekretů;
  • potíže s dýcháním;
  • alergické reakce.

Pokud je droga užívána společně s alkoholem a také při dlouhodobém užívání ve vysokých dávkách, může způsobit halucinace, proto se někdy používá jako droga.

Mezi těmi, kteří berou difenhydramin na alergie, jsou recenze většinou pozitivní. Téměř každý si všimne sedativního a hypnotického účinku, ale jiné vedlejší účinky jsou velmi vzácné..

Nejprve je třeba poznamenat, že difenhydramin pro alergie by neměl být užíván, pokud bude v příštích několika hodinách nutné řídit nebo vykonávat práci, která vyžaduje koncentraci.

V tomto případě by měl být difenhydramin nahrazen léky diazolinem nebo fenkarolem, jejichž hypnotický účinek je mnohem méně výrazný.

Difenhydramin pro alergie během těhotenství se používá pouze v extrémních případech a pod přísným vedením a pod dohledem lékaře. Jeho účinek na plod nebyl prokázán (nebyly provedeny žádné studie), a proto nelze jeho spolehlivost spolehlivě stanovit.

Za optimální způsob léčby alergií u těhotných žen se považuje vyloučení kontaktu ženy s alergenem, hypoalergenního života a stravy a někdy i příjmu enterosorbentů. Pokud je zapotřebí antihistaminikum, je optimální používat diazolin: považuje se za relativně bezpečný.

Další kontraindikace jsou:

  • přecitlivělost;
  • laktace;
  • novorozenecké období;
  • glaukom;
  • arteriální hypotenze.
  • bronchiální astma

Lék by měl být skladován ne déle než 5 let na suchém místě chráněném před přímým slunečním zářením, s vyloučením přístupu k němu dětmi.

Navzdory všeobecnému přesvědčení, že lidová léčiva neobsahují léky, existují recepty používající difenhydramin.

  • destilovaná voda - 20 ml;
  • 90% ethylalkohol - 20 ml;
  • anesthesin - 1 kostka;
  • Difenhydramin - 5 ml;
  • bílá hlína - 30 g;
  • práškový oxid zinečnatý - 30 g (lze nahradit dětským práškem).

Příprava: V čisté nádobě smíchejte vodu a alkohol, ve směsi rozpusťte 1 kostku anestezinu. Do výsledného roztoku se zavede jíl, difenhydramin a oxid zinečnatý. Směs důkladně protřepejte.

Musím říci, že recept na mluvčího na alergii na difenhydramin zahrnuje složky, které nelze vždy rychle najít, takže je snazší koupit mluvící mast v lékárně.

  • jedlá soda - 10 g;
  • stolní sůl - 5 g;
  • tinktura propolisu;
  • Difenhydramin.

Sůl a soda rozpusťte v destilované vodě, přidejte difenhydramin. Přidejte několik kapek propolisu. Aplikujte jako nosní kapky.

Obecně lze říci, že jakýkoli antihistaminikum je analogem difenhydraminu. Každý má své vlastní klady a zápory. Difenhydramin má výrazný hypnotický účinek, jako je Suprastin a Tavegil. Poslední dvě drogy jsou však výrazně dražší..

Diazolin a Fenkarol mají méně výrazné sedativní vlastnosti, které lze použít během těhotenství. Loratadin způsobuje alergie s největší pravděpodobností.

Což je lepší pro alergie: difenhydramin nebo suprastin?

Neexistuje žádná definitivní odpověď. Suprastin lze dítěti podávat od narození, zatímco difenhydramin lze podávat až po 6 měsících. Ale Suprastin je mnohem dražší. Jedná se tedy o individuální charakteristiky těla a doporučení lékaře.

Diphenhydramin je droga z cenově velmi dostupné kategorie. Cena tablet se pohybuje od 50 rublů, to samé je cena řešení pro intravenózní a intramuskulární podání. Čípky jsou o něco dražší - v průměru 150 rublů a oční kapky - 100 rublů.

Závěrem lze tedy říci, že difenhydramin je lékem volby pro alergie. Pokud budete dodržovat pravidla aplikace a dávkování, nebudou zde žádné problémy. Přestože patří k levným lékům, její účinnost byla prokázána a testována.

Dospělí a děti stále častěji čelí alergickým reakcím. Důvodem je skutečnost, že životní prostředí je čím dál více znečištěno odpadem a škodlivými látkami každý den a v potravinách je mnoho barviv a konzervačních látek. Jsou pro naše tělo cizí a kdykoli mohou způsobit alergickou dermatitidu. Kromě toho jsou lidé s dědičnou predispozicí a slabou imunitou náchylní k alergiím..

Léčbu alergické dermatitidy předepisuje lékař v závislosti na jejím typu a rozsahu. Kromě hlavního ošetření jsou vždy předepsány lokální přípravky. Jsou rozděleny do následujících typů:

  • Konzistence krémového světla umožňuje účinné látce rychle pronikat kůží. Funguje dobře na kůži, ale po zaschnutí může způsobit vysušení a odlupování..
  • Masť je silnější a mastnější než krém. Používá se v případech silného peelingu. Výživu zklidňuje pokožku, ale účinná látka se vstřebává pomaleji.
  • Lotion, gel a šampon - používá se k léčbě dermatitidy na pokožce hlavy.

Hormonální a nehormonální drogy se od sebe velmi liší. A nejen složení. Hormonální krémy a masti jsou účinnější. Ale soudě podle účinku na tělo, pak někteří lidé a děti jsou škodliví.

Léky obsahující kortikosteroidní hormony jsou nebezpečné, protože při dlouhodobém užívání inhibují nadledvinky.

Proto jsou při léčbě dětí nežádoucí. Jejich léčba je však pod dohledem lékaře oprávněná.

Výhody léčby kortikosteroidy:

  • Odstraňte zánět.
  • Hydratuje pokožku, uvolňuje suchost a odlupování.
  • Zabraňuje opětovnému onemocnění.

Nehormonální krémy a masti se používají k léčbě dětí od prvních měsíců života nebo v mírných případech, kdy je zapotřebí krátký průběh léčby. Mají své nevýhody. Jejich přírodní složky mohou způsobit alergie nebo nesnášenlivost.

  • Sušidla - například zinková mast nebo její analog - cynovitida, se používají proti vyrážkám, které jsou doprovázeny vyrážkami ve formě bublin s tekutinou..
  • Zvlhčovače - jsou předepsány pro zvýšenou suchost a odlupování.
  • Zmírňuje svědění. Obsahuje antihistaminika, která bojují s alergickými reakcemi v místě jejich výskytu.

Průběh jejich použití by měl předepisovat pouze lékař. Při delším používání může být návykový a nemusí na léčbu reagovat. Když se náhle zruší, vyvolávají opětovné objevení se dermatitidy.

  • Přípravky s vysokou absorpcí a zvýšeným obsahem kortikosteroidů. Patří mezi ně: Lorinden, Ftorocort, Flucinar, hydrokortizonová mast, Celestoderm. Jsou doporučovány pro použití u dospělých proti závažným projevům dermatitidy.
  • Prostředky nové generace se zvýšeným účinkem místních akcí a sníženou absorpcí. Elokom a Advantan - tyto léky jsou předepisovány dětem od 2 let. Dokonale zmírňují svědění a zarudnutí, mohou být rozmazávány pouze jednou denně, nedoporučují se používat déle než týden.

Nehormonální masti a krémy nejsou tak účinné, ale bezpečnější je jejich použití. Jsou založeny na přírodních surovinách.

  • Zinková mast - týká se sušidel, navíc zmírňuje zánět a má antiseptický účinek. Zvládne projevy alergické dermatitidy u dětí a dospělých.
  • Zinovitý krém je jedním z nejúčinnějších krémů na dermatitidu, analogem zinkové masti. Obsahuje pyrithion zinečnatý a účinnou látku z kořene lékořice - glycyrrhizinátu draselného. Cynovitida má protizánětlivé a hojivé účinky. Rostlinné oleje v krému pomáhají vyrovnat se s suchem a svěděním.
  • Fenistil je v podstatě lék, který má anestetický a antipruritický účinek. Může být předepsán dětem od prvních měsíců života, zejména pro prevenci poškrábání. Tento krém se doporučuje rozmazávat pouze doma, takže po aplikaci ošetřená oblast nepřijde do styku se sluncem..
  • Krém Bepanten - hojí dermis, nemá omezené použití, urychluje regenerační proces. Může být použit u dětí od prvních dnů života, stejně jako u kojících matek. Je nutné jej rozmazat pouze na zanícené oblasti. Kromě toho je vynikající proti poškrábání a odlupování..
  • Gistan je antipruritické a sušicí činidlo sestávající z přírodních ingrediencí. Obsahuje bylinky z provázku, vlčího bobu, mléčné řasy, fialky, veroniku a leknín oleje z údolí.

Krémy a masti pro alergickou dermatitidu se používají pouze při komplexní léčbě.

Kromě toho může lékař předepsat antihistaminika a protizánětlivá léčiva. Prostředky pro vnější použití se dělí na hormonální a nehormonální. Jsou předepisovány v závislosti na věku, typu alergické dermatitidy a její závažnosti..

Diphenhydramin (Dimedrolum) je domácí antialergikum, které se v lékařské praxi používá více než padesát let. Droga patří k prvním

generace antihistaminik, ai přes hojnost moderních drog stále najde své využití.

V roce 2012 byl Diphenhydramin na doporučení odborníků ze Světové zdravotnické organizace opět zařazen do základního seznamu léčiv. Jeho obliba je dána především cenově dostupnou cenou..

Nyní se difenhydramin používá častěji v lůžkové léčbě (i / m) k úlevě od alergických reakcí, jakož i jako součást „trojice“ (analgin 2ml-50%, papaverin hydrochlorid 2ml-2%, difenhydramin 1ml-1% - užívají se v jedné injekční stříkačce, injikují se i / m, pomalu), indikací pro jmenování jsou bolestivý syndrom, zvýšená tělesná teplota. Tablety difenhydraminu jsou zřídka předepisovány z důvodu nežádoucích účinků a nedostatečné účinnosti..

Forma uvolňující léčivo: tablety, prášek (0,02; 0,05 g), ampule s 1% roztokem, injekční zkumavky, čípky (pro děti), gel pro vnější použití.

Jak difenhydramin funguje?

Má antialergický, antihistaminický, hypnotický, antiemetický účinek. Blokování histaminových receptorů (H1), zabraňuje vzniku alergických reakcí, křečím hladkých svalů, snižuje permeabilitu cév, eliminuje otoky tkáně, hyperémii, svědění. Má antispasmodický lokální anestetický účinek, mírně snižuje krevní tlak. Má hypnotický (sedativní) účinek.

Maximální koncentrace po použití difenhydraminu uvnitř je po 1-3 hodinách. V jaterních buňkách dochází k metabolismu. Proniká do mozkové tkáně, placenty, vylučuje se do mateřského mléka. Trvání terapeutického působení - 4-6 hodin.

Indikace pro použití

  • Vazomotorická rinitida, pollinóza, alergická konjunktivitida, akutní iridocyclitis;
  • Alergie na potraviny, svědění, dermatózy, kopřivka, angioedém (Quinckeho edém);
  • Sérová nemoc, kapilární toxikóza;
  • Komplexní terapie bronchiálního astmatu, anafylaktického šoku, radiační nemoci;
  • "Premedikace" před operací;
  • Při poruchách spánku, parkinsonismu, chorea, nemoci z pohybu, Meniereho syndromu.

Jak je předepsán difenhydramin?

Způsob aplikace bude podle anotace záviset na věku pacienta. Dospělí jsou předepisováni difenhydraminem 1-3krát denně, 30-50 mg, doba přijetí je 10-15 dní. Maximální denní dávka je 250 mg, jedna dávka je 100 mg. V případě poruchy spánku - 50 mg 30 minut před spaním. V případě nemoci z pohybu dejte 25-50 mg v intervalu 4-6 hodin.

Děti ve věku 2-6 let dostávají 12,5-25 mg (maximálně 75 mg / den), děti ve věku 6-12 let - 25-50 mg v intervalu 6–8 hodin (maximálně 150 mg / den). Intramuskulárně jmenujte 50 - 250 mg, maximální denní dávka - 150 mg, jednorázová dávka - 50 mg. Difenhydraminový gel se nanáší na postiženou pokožku několikrát denně.

Vedlejší účinky a kontraindikace

Pacienti mohou být narušeni celkovou slabostí, sníženou pozorností, ospalostí, nedostatečnou koordinací, bolestmi hlavy, podrážděností, tinnitem, snížením krevního tlaku, tachykardií, anémií. Mohou se vyskytnout také nevolnost, sucho v ústech, zvracení, zácpa, průjem, alergické reakce.

  • V případě nesnášenlivosti léků;
  • Při kojení těhotenství;
  • Žaludeční a dvanáctníkový vřed;
  • Glaukom s uzavřeným úhlem;
  • Hypertrofie prostaty;
  • Bronchiální astma;
  • Stenóza hrdla močového měchýře;
  • Difenhydramin není předepsán dětem mladším 2 let;
  • Během léčby nepijte alkohol, zdržte se řízení vozidel.

Příznaky předávkování

Může se vyskytnout obtížné dýchání, sucho v ústech, návaly obličeje, agitace nebo deprese centrálního nervového systému a u dětí se mohou objevit záchvaty. Je nutné vyvolat zvracení, vypláchnout žaludek, předepsat enterosorbenty (například aktivní uhlí, Enterosgel, Polysorb, Lactofiltrum). Doporučuje se symptomatická léčba.

Je možné předepsat difenhydramin během těhotenství, laktace?

Během těhotenství, kojení se difenhydramin nepoužívá. Riziko komplikací pro plod a novorozence je vysoké. Antialergická léčiva nové generace mají méně vedlejších účinků, ale lze je užívat pouze po konzultaci s lékařem..

Existují analogy difenhydraminu?

Tavegil, Suprastin, Pipolfen, také používané k úlevě od alergických reakcí, mají podobné farmakologické vlastnosti. Cena analogů je mnohem vyšší než cena difenhydraminu, ale při použití je méně vedlejších účinků.

Antialergika druhé a třetí generace: Zyrtec, Erius, Cetrin, Claritin, Loratadin, jsou lépe snášeny, déle působí, nezpůsobují ospalost. Jejich cena je vyšší než cena difenhydraminu.

Synonyma

Difenhydramin, benadryl, alergen B, difenhydramin hydrochlorid, alergen, difenhydramin, restamin, diabenil.

Jak uchovávat difenhydramin?

Seznam B. Skladování na tmavém a suchém místě. Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti. Skladovací doba - 5 let.

Cena léku

Diphenhydramin si můžete koupit na lékařský předpis (seznam B). Průměrné náklady na lék v lékárnickém řetězci:

  • Diphenhydramin, 10 tab. 50 mg každý (balení) - 4 - 7 rublů;
  • Diphenhydramin, ampulky č. 10, 1% -1 ml (balení) - 20 - 24 rublů.

Antihistaminika jsou látky, které inhibují působení volného histaminu. Když alergen vstoupí do těla, uvolní se histamin z žírných buněk pojivové tkáně, které jsou součástí imunitního systému těla. Začíná interagovat se specifickými receptory a způsobuje svědění, otoky, vyrážky a další alergické projevy. Antihistaminika jsou zodpovědná za blokování těchto receptorů. Existují tři generace těchto léků.

  • Antihistaminika 1. generace
  • Antihistaminika 2. generace
  • Antihistaminika 3. generace
  • Antihistaminy 4 generace - existují?
  • Antihistaminika pro děti
  • Antihistaminika během těhotenství

Objevili se v roce 1936 a nadále se používají. Tato léčiva vstupují do reverzibilního vztahu s H1 receptory, což vysvětluje potřebu vysokých dávek a vysoké frekvence podávání..

Antihistaminika 1. generace se vyznačují následujícími farmakologickými vlastnostmi:

snížit svalový tonus;

mají sedativní, hypnotický a anticholinergní účinek;

zesílit účinky alkoholu;

mají lokální anestetický účinek;

poskytnout rychlý a silný, ale krátkodobý (4-8 hodin) terapeutický účinek;

dlouhodobé užívání snižuje antihistaminickou aktivitu, takže každé 2-3 týdny se finanční prostředky mění.

Většina antihistaminů 1. generace je rozpustná v tucích, může překonat hematoencefalickou bariéru a vázat se na receptory H1 v mozku, což vysvětluje sedativní účinek těchto léků, který se zvyšuje po požití alkoholu nebo psychotropních drog. Při užívání středních terapeutických dávek u dětí a vysokých toxických dávek u dospělých lze pozorovat psychomotorickou agitaci. Vzhledem k sedativnímu účinku nejsou antihistaminika 1. generace předepisována osobám, jejichž činnost vyžaduje zvýšenou pozornost..

Anticholinergní vlastnosti těchto léků způsobují atropinové reakce, jako je tachykardie, suchost nosohltanu a ústní dutiny, retence moči, zácpa a poškození zraku. Tyto rysy mohou být prospěšné při rýmě, ale mohou zhoršovat obstrukci dýchacích cest způsobenou bronchiálním astmatem (zvýšená viskozita sputa), zhoršovat adenom prostaty, glaukom a další nemoci. Současně mají tyto léky antiemetický a protičerpávací účinek, snižují projevy parkinsonismu.

Řada těchto antihistaminů je zahrnuta v kombinovaných léčivých přípravcích, které se používají pro migrény, nachlazení, nemoci z pohybu nebo mají sedativní nebo hypnotický účinek..

Rozsáhlý seznam vedlejších účinků těchto antihistaminů způsobuje, že je méně pravděpodobné, že budou použity při léčbě alergických onemocnění. Mnoho rozvinutých zemí jejich provádění zakázalo.

Difenhydramin je předepsán pro sennou rýmu, kopřivku, mořskou nemoc, vzdušnou nemoc, vazomotorickou rinitidu, bronchiální astma, pro alergické reakce způsobené podáváním léků (například antibiotika), k léčbě peptických vředových chorob, dermatóz atd..

Výhody: vysoká antihistaminická aktivita, snížená závažnost alergických, pseudoalergických reakcí. Difenhydramin má antiemetický a antitusický účinek, má lokální anestetický účinek, takže je alternativou k Novokainu a Lidokainu, pokud jsou netolerantní.

Nevýhody: nepředvídatelnost důsledků užívání drogy, její účinek na centrální nervový systém. Může způsobit zadržování moči a suchou sliznici. Mezi vedlejší účinky patří sedativní a hypnotické účinky..

Diazolin má stejné indikace pro použití jako jiné antihistaminika, ale liší se od nich ve vlastnostech účinku.

Výhody: mírný sedativní účinek umožňuje jeho použití tam, kde je nežádoucí mít depresivní účinek na centrální nervový systém.

Nevýhody: dráždí sliznice gastrointestinálního traktu, způsobuje závratě, poruchy moči, ospalost, zpomaluje mentální a motorické reakce. Existují informace o toxických účincích léku na nervové buňky.

Suprastin je předepisován k léčbě sezónní a chronické alergické konjunktivitidy, kopřivky, atopické dermatitidy, Quinckeho edému, svědění různých etiologií, ekzémů. Používá se v parenterální formě pro akutní alergické stavy vyžadující urgentní pomoc..

Výhody: nehromadí se v krevním séru, proto ani při dlouhodobém používání nezpůsobuje předávkování. Díky jeho vysoké antihistaminické aktivitě je pozorován rychlý hojivý účinek.

Nevýhody: nežádoucí účinky - ospalost, závratě, inhibice reakcí atd. - jsou přítomny, i když jsou méně výrazné. Terapeutický účinek je krátkodobý, aby se prodloužil, Suprastin je kombinován s blokátory H1, které nemají sedativní vlastnosti..

Tavegil ve formě injekcí se používá k angioedému a anafylaktickému šoku, jako profylaktické a terapeutické činidlo pro alergické a pseudoalergické reakce.

Výhody: Má delší a silnější antihistaminický účinek než difenhydramin a má mírnější sedativní účinek.

Nevýhody: může způsobit alergickou reakci samotnou, má nějaký inhibiční účinek.

Fenkarol je předepsán, když se objeví závislost na jiných antihistaminikách..

Výhody: má slabou závažnost sedativních vlastností, nevyvolává výrazný inhibiční účinek na centrální nervový systém, je nízko toxický, blokuje receptory H1, je schopen snížit obsah histaminu v tkáních.

Nevýhody: menší antihistaminická aktivita ve srovnání s difenhydraminem. Fenkarol se používá s opatrností v případě onemocnění gastrointestinálního traktu, kardiovaskulárního systému a jater.

Mají výhody oproti lékům první generace:

nedochází k sedativním a anticholinergním účinkům, protože tyto léky neprocházejí hematoencefalickou bariérou, pouze u některých lidí dochází k mírné ospalosti;

mentální aktivita, fyzická aktivita netrpí;

účinek léků dosahuje 24 hodin, takže se užívají jednou denně;

nejsou návykové, což jim umožňuje předepisovat je na dlouhou dobu (3-12 měsíců);

když přestanete brát drogy, terapeutický účinek trvá asi týden;

drogy nejsou absorbovány potravou v zažívacím traktu.

Antihistaminika druhé generace však mají kardiotoxický účinek v různé míře, proto se při jejich sledování sleduje srdeční aktivita. Jsou kontraindikovány u starších pacientů a pacientů trpících poruchami kardiovaskulárního systému..

Výskyt kardiotoxických účinků je vysvětlen schopností antihistaminik druhé generace blokovat draslíkové kanály srdce. Riziko se zvyšuje, když jsou tyto léky kombinovány s antimykotiky, makrolidy, antidepresivy, pitím grapefruitové šťávy a pokud má pacient závažnou dysfunkci jater.

Claridol se používá k léčbě sezónní i cyklické alergické rýmy, kopřivky, alergické konjunktivitidy, Quinckeho edému a řady dalších onemocnění alergického původu. Zabývá se pseudoalergickými syndromy a alergiemi na kousnutí hmyzem. Zahrnuje komplexní opatření k léčbě svědění dermatóz.

Výhody: Claridol má antipruritické, antialergické a anti-exsudativní účinky. Lék snižuje propustnost kapilár, zabraňuje rozvoji otoků, uvolňuje křeče hladkých svalů. Nemá žádný účinek na centrální nervový systém, nemá anticholinergní a sedativní účinek.

Nevýhody: občas po užití přípravku Claridol si pacienti stěžují na sucho v ústech, nevolnost a zvracení.

Clarotadin obsahuje účinnou látku loratadin, což je selektivní blokátor H1-histaminových receptorů, na který má přímý účinek, což vám umožňuje vyhnout se nežádoucím účinkům, které jsou spojeny s jinými antihistaminiky. Indikace k použití jsou alergická konjunktivitida, akutní chronická a idiopatická kopřivka, rinitida, pseudoalergické reakce spojené s uvolňováním histaminu, alergické kousnutí hmyzem, svědění dermatóz..

Výhody: lék nemá sedativní účinek, nezpůsobuje závislost, působí rychle a po dlouhou dobu.

Nevýhody: Mezi nežádoucí důsledky užívání Clarodinu patří poruchy nervového systému: astenie, úzkost, ospalost, deprese, amnézie, třes, agitace u dítěte. Na kůži se může objevit dermatitida. Časté a bolestivé močení, zácpa a průjem. Přírůstek hmotnosti v důsledku narušení endokrinní činnosti. Porážka dýchacího systému se může projevit kašlem, bronchospasmem, sinusitidou a podobnými projevy.

Lomilan je indikován pro sezónní a přetrvávající alergickou rýmu (rinitidu), kožní vyrážky alergické geneze, pseudoalergie, reakce na kousnutí hmyzem, alergický zánět sliznice oční bulvy.

Výhody: Lomilan je schopen zmírnit svědění, snížit tón hladkých svalů a produkci exsudátu (speciální tekutina, která se objevuje během zánětlivého procesu), zabránit otoku tkáně po půl hodině po užití léku. Největší účinnost nastane po 8-12 hodinách, poté zmizí. Lomilan není návykový a nemá nepříznivý vliv na činnost nervového systému.

Nevýhody: nežádoucí účinky jsou vzácné, projevují se bolestmi hlavy, únavou a ospalostí, zánětem žaludeční sliznice, nevolností.

LoraGeksal se doporučuje pro celoroční a sezónní alergickou rýmu, zánět spojivek, svědění dermatóz, kopřivku, Quinckeho edém, alergické kousnutí hmyzem a různé pseudoalergické reakce.

Výhody: lék nemá anticholinergní ani centrální účinek, jeho použití neovlivňuje pozornost, psychomotorické funkce, výkon a duševní vlastnosti pacienta.

Nevýhody: LoraHexal je obvykle dobře snášen, ale občas způsobuje únavu, sucho v ústech, bolesti hlavy, tachykardii, závratě, alergické reakce, kašel, zvracení, gastritidu, jaterní dysfunkce.

Claritin obsahuje účinnou látku - loratadin, který blokuje H1-histaminové receptory a zabraňuje uvolňování histaminu, bradicaninu a serotoninu. Antihistaminická účinnost trvá jeden den a terapeutická účinnost nastává po 8-12 hodinách. Claritin je předepsán k léčbě rýmy alergické etiologie, alergických kožních reakcí, alergií na potraviny a mírného astmatu.

Výhody: vysoká účinnost při léčbě alergických onemocnění, lék nezpůsobuje závislost, ospalost.

Nevýhody: Případy vedlejších účinků jsou vzácné, projevují se nevolností, bolestmi hlavy, gastritidou, agitovaností, alergickými reakcemi, ospalostí.

Rupafin má jedinečnou účinnou látku - rupatadin, který se vyznačuje antihistaminickou aktivitou a selektivním působením na periferní receptory H1-histamin. Je předepsán pro chronickou idiopatickou kopřivku a alergickou rýmu..

Výhody: Rupafin účinně léčí příznaky výše uvedených alergických onemocnění a neovlivňuje fungování centrálního nervového systému.

Nevýhody: nežádoucí účinky užívání drog - astenie, závratě, únava, bolesti hlavy, ospalost, sucho v ústech. Může ovlivnit dýchací, nervový, pohybový a trávicí systém, metabolismus a kůži..

Zyrtec je kompetitivním antagonistou metabolitu hydroxyzinu, histaminu. Lék usnadňuje průběh a někdy zabraňuje rozvoji alergických reakcí. Zyrtec omezuje uvolňování mediátorů, snižuje migraci eosinofilů, bazofilů, neutrofilů. Lék se používá pro alergickou rýmu, bronchiální astma, kopřivku, zánět spojivek, dermatitidu, horečku, svědění, angioedém.

Výhody: účinně zabraňuje vzniku otoků, snižuje propustnost kapilár, uvolňuje křeče hladkých svalů. Zyrtec nemá anticholinergní a antiserotoninové účinky.

Nevýhody: nesprávné použití léku může vést k závratě, migréně, ospalosti, alergickým reakcím.

Kestin blokuje histaminové receptory, které zvyšují vaskulární permeabilitu, způsobují svalové křeče, což vede k alergické reakci. Používá se k léčbě alergické konjunktivitidy, rýmy a chronické idiopatické kopřivky.

Výhody: lék působí hodinu po aplikaci, terapeutický účinek trvá 2 dny. Pětidenní příjem Kestinu vám umožňuje udržovat antihistaminický účinek po dobu asi 6 dnů. Sedace se téměř nikdy nenajde.

Nevýhody: Aplikace Kestinu může způsobit nespavost, bolesti břicha, nevolnost, ospalost, astenie, bolesti hlavy, sinusitidu, sucho v ústech.

Našli jste v textu chybu? Vyberte ji a několik dalších slov, stiskněte Ctrl + Enter

Tyto látky jsou proléčiva, což znamená, že když vstoupí do těla, přemění se ze své původní formy na farmakologicky aktivní metabolity..

Všechny antihistaminika 3. generace nemají kardiotoxický a sedativní účinek, proto je mohou používat osoby, jejichž aktivity jsou spojeny s vysokou koncentrací pozornosti.

Tato léčiva blokují receptory H1 a mají také další účinek na alergické projevy. Jsou vysoce selektivní, nepřekračují hematoencefalickou bariéru, a proto nejsou charakterizovány negativními důsledky z centrální nervové soustavy, neexistují žádné vedlejší účinky na srdce.

Přítomnost dalších účinků podporuje použití antihistaminik 3. generace pro dlouhodobé léčení většiny alergických projevů.

Gismanal je předepisován jako terapeutické a profylaktické činidlo pro sennou rýmu, alergické kožní reakce včetně kopřivky, alergické rýmy. Účinek léku se rozvine do 24 hodin a dosahuje maxima po 9-12 dnech. Jeho trvání závisí na předchozí terapii.

Výhody: lék nemá prakticky žádný sedativní účinek, nezvyšuje účinek užívání tablet na spaní nebo alkoholu. Nemá také žádný vliv na řidičské schopnosti nebo mentální výkon..

Nevýhody: Gismanal může způsobit zvýšenou chuť k jídlu, suché sliznice, tachykardii, ospalost, arytmii, prodloužení QT intervalu, palpitace, kolaps.

Trexil je rychle působící selektivně aktivní antagonista H1 receptorů, odvozený od buterofenolu, který se liší chemickou strukturou od analogů. Používá se k alergické rýmě k úlevě od jejích příznaků, alergických dermatologických projevů (dermografismus, kontaktní dermatitida, kopřivka, atonický ekzém,), astmatu, atonické a vyvolané fyzické námahy, jakož i v souvislosti s akutními alergickými reakcemi na různé dráždivé látky..

Výhody: žádný sedativní a anticholinergní účinek, žádný vliv na psychomotorickou aktivitu a pohodu člověka. Lék je bezpečný pro použití u pacientů s glaukomem a poruchami prostaty.

Nevýhody: při překročení doporučené dávky byl pozorován slabý projev sedace a reakce gastrointestinálního traktu, kůže a dýchacích cest.

Telfast je vysoce účinný antihistaminikum, které je metabolitem terfenadinu, a proto má velkou podobnost s histaminovými H1 receptory. Telfast se na ně váže a blokuje, čímž zabraňuje jejich biologickým projevům jako alergické příznaky. Membrány žírných buněk jsou stabilizovány a uvolňování histaminu z nich se snižuje. Indikace k použití jsou Quinckeho edém, kopřivka, senná rýma.

Výhody: nevykazuje sedativní vlastnosti, neovlivňuje rychlost reakce a koncentraci pozornosti, srdeční funkce, nezpůsobuje závislost, vysoce účinný proti symptomům a příčinám alergických onemocnění.

Nevýhody: vzácné následky užívání drog jsou bolesti hlavy, nevolnost, závratě, dušnost, anafylaktická reakce, návaly kůže jsou velmi vzácné.

Lék se používá k léčbě sezónní alergické rýmy s následujícími projevy senné rýmy: svědění, kýchání, rýma, zarudnutí sliznice očí a také pro léčbu chronické idiopatické kopřivky a jejích příznaků: svědění, zarudnutí.

Výhody - při užívání léku se neobjevují vedlejší účinky charakteristické pro antihistaminika: poškození zraku, zácpa, sucho v ústech, přírůstek na váze, negativní účinek na činnost srdečního svalu. Lék lze zakoupit na přepážce bez lékařského předpisu, u starších pacientů, pacientů a poškození ledvin a jater není nutná úprava dávky. Droga působí rychle a udržuje svůj účinek po celý den. Cena léku není příliš vysoká, je dostupná mnoha lidem trpícím alergiemi.

Nevýhody - po chvíli je možná závislost na účinku léku, má vedlejší účinky: dyspepsie, dysmenorea, tachykardie, bolesti hlavy a závratě, anafylaktické reakce, chuťová perverze. Může se rozvinout drogová závislost.

Lék je předepsán pro výskyt sezónní alergické rýmy, stejně jako pro chronickou kopřivku.

Výhody - lék se rychle vstřebává a dosahuje požadované úrovně během jedné hodiny po podání, tento účinek trvá celý den. Jeho příjem nevyžaduje omezení pro lidi, kteří řídí složité mechanismy, řídí vozidla, nezpůsobují sedaci. Fexofast je vydáván bez lékařského předpisu, má dostupnou cenu a je vysoce účinný..

Nevýhody - u některých pacientů přináší lék pouze dočasnou úlevu a nepřináší úplné zotavení z projevů alergií. Má nežádoucí účinky: otok, zvýšená ospalost, nervozita, nespavost, bolesti hlavy, slabost, zvýšené alergické příznaky ve formě svědění, vyrážka na kůži.

Lék je předepisován pro symptomatickou léčbu senné rýmy (pollinózy), kopřivky, alergické rinitidy a alergické konjunktivitidy s svěděním, slzení, hyperémie spojivek, dermatózy s vyrážkami a vyrážkami, angioedém.

Výhody - Levocytirizin-Teva rychle prokazuje svou účinnost (po 12–60 minutách) a během dne zabraňuje vzniku a oslabuje průběh alergických reakcí. Lék je rychle absorbován a vykazuje 100% biologickou dostupnost. Může být použit pro dlouhodobou léčbu a pro pohotovostní léčbu sezónních exacerbací alergií. K dispozici pro ošetření dětí od 6 let.

Nevýhody - má takové vedlejší účinky, jako je ospalost, podrážděnost, nevolnost, bolesti hlavy, přírůstek na váze, tachykardie, bolest břicha, Quinckeho edém, migréna. Cena léku je poměrně vysoká.

Lék se používá k symptomatické léčbě takových projevů senné rýmy a kopřivky, jako je svědění kůže, kýchání, zánět spojivky, rinorea, Quinckeho edém, alergické dermatózy.

Výhody - Ksizal má výrazné antialergické zaměření, což je velmi účinný lék. Zabraňuje nástupu alergických příznaků, zmírňuje jejich průběh, nemá sedativní účinek. Droga působí velmi rychle a zachovává si svůj účinek po dobu jednoho dne od okamžiku podání. Přípravek Ksizal lze použít k léčbě dětí od 2 let věku a je k dispozici ve dvou lékových formách (tablety, kapky), které jsou přijatelné pro použití v pediatrii. Eliminuje nosní přetížení, příznaky chronických alergií jsou rychle zastaveny, nemají toxický účinek na srdce a centrální nervový systém

Nevýhody - nedoporučuje se řídit vozidla během léčby Ksizalem kvůli výraznému sedativnímu účinku. Výrobek může vykazovat následující vedlejší účinky: sucho v ústech, únava, bolest břicha, svědění, halucinace, dušnost, hepatitida, křeče, bolest svalů.

Léčivo je indikováno k léčbě sezónní senné rýmy, alergické rýmy, chronické idiopatické kopřivky se symptomy, jako jsou vodní oči, kašel, svědění, otok sliznice nosohltanu..

Výhody - Erius působí velmi rychle na alergické příznaky, může být použit k léčbě dětí od jednoho roku, protože má vysoký stupeň bezpečnosti. Je dobře snášen dospělými i dětmi a je k dispozici v několika lékových formách (tablety, sirup), což je velmi výhodné pro použití v pediatrii. Může být užíván po dlouhou dobu (až do roku), aniž by způsoboval závislost (odpor vůči němu). Spolehlivě zmírňuje projevy počáteční fáze alergické reakce. Po průběhu léčby účinek trvá 10 až 14 dní. Příznaky předávkování nebyly zaznamenány ani při pětinásobném zvýšení dávky léku Erius.

Nevýhody - mohou se objevit vedlejší účinky (nevolnost a zvracení, bolesti hlavy, tachykardie, místní alergické příznaky, průjem, hypertermie). Děti mají obvykle nespavost, bolesti hlavy, horečku.

Lék je určen k léčbě takových projevů alergií, jako je alergická rýma a kopřivka, které se vyznačují svěděním a kožními vyrážkami. Droga zmírňuje příznaky alergické rýmy, jako je kýchání, svědění v nose a patra, slzení.

Výhody - Desal zabraňuje vzniku otoků, svalových křečí, snižuje propustnost kapilár. Účinek užívání léku je patrný po 20 minutách, trvá jeden den. Jedna dávka léčiva je velmi výhodná, dvě formy jeho uvolňování jsou sirup a tablety, jejichž příjem nezávisí na jídle. Protože se Desal užívá k léčbě dětí od 12 měsíců, je požadována sirupová forma léku. Lék je tak bezpečný, že ani 9násobný nadbytek dávky nevede k negativním příznakům..

Nevýhody - občas se mohou objevit příznaky nežádoucích účinků, jako je únava, bolesti hlavy, suchost ústní sliznice. Kromě toho se projevují vedlejší účinky, jako je nespavost, tachykardie, halucinace, průjem, hyperaktivita. Jsou možné alergické vedlejší účinky: svědění, kopřivka, angioedém.

Všechna tvrzení tvůrců reklamy, kteří umísťují značky drog jako „antihistaminika čtvrté generace“, nejsou ničím jiným než reklamním kouskem. Tato farmakologická skupina neexistuje, ačkoli obchodníci jí připisují nejen nově vytvořené léky, ale také léky druhé generace..

Oficiální klasifikace uvádí pouze dvě skupiny antihistaminik - léky první a druhé generace. Třetí skupina farmakologicky aktivních metabolitů je umístěna v léčivech jako "blokátory histaminu H1 třetí generace".

Antihistaminika všech tří generací se používají k léčbě alergických projevů u dětí..

Antihistaminika 1. generace se liší v tom, že rychle vykazují své léčivé vlastnosti a jsou vylučovány z těla. Jsou žádáni o léčbu akutních projevů alergických reakcí. Jsou předepisovány v krátkých kurzech. Nejúčinnější z této skupiny jsou Tavegil, Suprastin, Diazolin, Fenkarol.

Významné procento vedlejších účinků vede ke snížení užívání těchto léků pro dětské alergie.

Antihistaminika druhé generace nezpůsobují sedaci, působí déle a obvykle se používají jednou denně. Málo vedlejších účinků. Mezi léky v této skupině se Ketotifen, Fenistil a Tsetrin používají k léčbě projevů dětské alergie..

Třetí generace antihistaminik pro děti zahrnuje Gismanal, Terfen a další. Používají se při chronických alergických procesech, protože jsou schopni zůstat v těle po dlouhou dobu. Žádné vedlejší účinky.

Novější drogy zahrnují Eriuse.

1. generace: bolesti hlavy, zácpa, tachykardie, ospalost, sucho v ústech, rozmazané vidění, zadržování moči a nedostatek chuti k jídlu;

2. generace: negativní účinky na srdce a játra;

3. generace: nemají, doporučeno k použití od 3 let.

Pro děti se antihistaminika vyrábějí ve formě mastí (alergické reakce na kůži), kapek, sirupů a tablet pro orální podání.

V prvním trimestru těhotenství je zakázáno užívat antihistaminika. Ve druhém jsou předepsány pouze v extrémních případech, protože žádný z těchto prostředků není absolutně bezpečný..

Přírodní antihistaminika, které obsahují vitaminy C, B12, pantothenic, olej a niacin, zinek, rybí olej, mohou pomoci zbavit se některých alergických příznaků..

Nejbezpečnější antihistaminika jsou Claritin, Zirtek, Telfast, Avil, ale jejich použití musí být také dohodnuto s lékařem.

Autor článku: Alekseeva Maria Yurievna, terapeutka

Tento lék blokuje receptory histaminu P1, snižuje křeče hladkého svalstva způsobené histaminy. Droga „difenhydramin“, jejíž výuka je pro každého člověka zcela jednoduchá a jasná, má antispasmodický účinek a úspěšně se používá pro alergický bronchospasmus.

Farmaceutický produkt má antispasmodický účinek, snižuje krevní tlak. Při perorálním podání se rychle vstřebává. "Diphenhydramin" může být vylučován do mateřského mléka, což má sedativní účinek na dítě. Účinek léku - od 4 do 6 hodin, je vylučován z těla do 24 hodin.

Návod k použití "difenhydraminu"

Použití "difenhydraminu" je čistě osobní věc a dávkování by měl předepisovat lékař. Výjimkou je gel, který musí působit navenek - musí být aplikován na postižené oblasti tenkou vrstvou 2krát denně. Níže je uveden způsob užívání drogy „difenhydramin“, ale v žádném případě by dávka neměla být překročena - u dospělých je to 250 gramů denně. Dospělí jsou předepisováni od 30 do 50 mg léku, který musí být užíván dvakrát denně. Pokud pacient trpí nespavostí, je nutné použít 50 gramů farmaceutického přípravku bezprostředně 20 minut před spaním. "Diphenhydramin" by měl být předepsán dětem s mimořádnou opatrností:

  • Pokud je dítě od 2 do 6 let - 12,5–25 mg za den, ale ne více než 75 mg za den.
  • 6-10 let - 25-50 mg za den, ale ne více než 150 mg za den.

"Diphenhydramin", dávkování pro děti při použití čípků je:

  • Až 3 roky - 5 mg.
  • Pokud je dítě od 8 do 14 let - 20 mg.

Analogy "difenhydraminu" jsou léky, které mají méně vedlejších účinků, ale jejich cena je mnohem vyšší. Pokud má pacient v úmyslu užívat léky, které mají podobné farmaceutické vlastnosti, mohou to být:

Všechna výše uvedená léčiva jsou pacienty lépe snášena, nemají vlastnosti, jako je ospalost, a mají dlouhodobý účinek..

"Diphenhydramin" se předepisuje, pokud má pacient kopřivku, alergii na kvetoucí rostliny, dermatózy (svědění), konjunktivitidu způsobenou alergiemi, akutní iridocyclitis, angioedém, pohybovou nemoc a pohybovou nemoc. Droga má také sedativní účinek, takže je předepisována lidem s nespavostí. "Difenhydramin" může být použit pro vředy a gastritidu. "Diphenhydramin" - tablety pro alergie, takže se široce používá pro alergie na kvetoucí rostliny, dermatózy, zánět spojivek způsobený alergiemi.

Mezi vedlejší účinky „difenhydraminu“ patří alergické reakce, zimnice a pocení..

Kontraindikace "Diphenhydramin" je vážná věc, proto byste si měli pozorně přečíst pokyny a před použitím se poradit s lékařem..

Pokud výše uvedená pravidla nejsou dodržena a denní dávky léku jsou překročeny, může dojít k předávkování „difenhydraminem“ a bude mít následující příznaky:

  • Těžká sucho v ústech.
  • Zčervenání kůže, zejména obličeje.
  • Dýchavičnost.
  • Zmatení vědomí.
  • Křeče.
  • Smrtelný výsledek.

V případě předávkování je nutné neprodleně propláchnout žaludek, vypít aktivní uhlí a vzít pacienta do nemocnice k další léčbě.

„Difenhydramin“ během těhotenství i během kojení je kontraindikován, protože může způsobit komplikace plodu..

Droga "difenhydramin", jejíž cena se pohybuje od 1,54 rublů do 2392,74 rublů, má různé výrobce a různé formy uvolňování.

Pokud v textu najdete chybu, informujte nás o tom. Stačí jednoduše stisknout Shift + Enter nebo jednoduše kliknout sem. Mnohokrát děkuji!

S frontální sinusitidou, sinusitidou a jinými zánětlivými procesy vyskytujícími se v nosní dutině a doprovázenými hnisavým výtokem se často předepisuje komplexní mast. Tento lék se připravuje v lékárně. Farmaceutická společnost nevyrábí komplexní mast. Lék je směsí složek, které jsou v určitých poměrech sloučeny do jedné hmoty.

Komplexní mast umožňuje nejen zbavit se zánětlivého procesu, ale také odstranit některé příznaky onemocnění. Vlastnosti léku jsou prostě jedinečné. Složitá mast umožňuje:

  1. Vyhněte se operaci.
  2. Usnadněte dýchání.
  3. Zastavte zánětlivý proces.

Použití těchto léčivých přípravků je důležité v případech, kdy jsou antibiotika nepřijatelná. To platí nejen pro děti, ale také pro těhotné ženy..

Složitá mast je vyrobena z několika typů. Hlavním rozdílem mezi léčivy je složení. Vhodnost užívání určitého léku je stanovena pouze odborníky. Kromě toho vám pouze lékař může říct, jak správně aplikovat mast a v jakém množství. Kromě toho musí odborník pacienta upozornit na možné nežádoucí účinky, které jsou signálem k ukončení používání léčivé kompozice. To může vysvětlit skutečnost, že lékárny nemají pokyny pro používání komplexních mastí..

Složení takových léků nejčastěji zahrnuje antibiotika. Existují však recepty na léčivé přípravky, u nichž je základem hotová masti. V některých případech se k přípravě léčiva používá kořen cyklamenu..

Složitá mast, jejíž pokyny k použití jsou uvedeny níže, se obvykle připravují podle klasického receptu. Složení takového léčiva zahrnuje:

Složitá mast může obsahovat další antibiotikum. V některých případech je chloramfenikol nahrazen erytromycinem. Složení léku bude následující:

  1. Vazelínový olej.
  2. Mentol.
  3. Erythromycin.
  4. Lanolin.
  5. Lidokain.

Složitá masti se často vyrábějí přidáním stříbrných přípravků. Nejčastěji zahrnuje protargol. Tato složka má poměrně silný antibakteriální účinek. Protargol účinně bojuje se záněty tkáně. Z tohoto důvodu je mast s touto složkou velmi žádaná. Jeho složení je následující:

  1. Vazelínový olej.
  2. Mentol.
  3. Streptocid.
  4. Difenhydramin.
  5. Protargol.
  6. Lanolin.

Mnoho je zmateno přítomností takové složky jako difenhydramin v komplexní masti. Rodičům se to obzvláště nelíbí, pokud je takový lék předepsán jejich dítěti. Jak však ukazuje lékařská praxe, stejně jako recenze spotřebitelů, jsou vedlejší účinky této složky velmi vzácné. To může být způsobeno individuální nesnášenlivostí na difenhydramin..

To je další složitá masti na nos. Instrukce říká, že tento lék obsahuje:

  1. Kokain hydrochlorid.
  2. Lanolin.
  3. Mentol.
  4. Petrolatum.
  5. Oxid zinečnatý.

Předepisuje se také k léčbě různých hnisavých zánětů nosních cest. Lék je předepisován pouze lékařem a je prodáván v lékárnách na předpis. Tato mast není na otevřeném trhu k dispozici. Vyrábí se v lékárně.

Složitá mast může obsahovat nejen antibiotika, ale také stříbrné přípravky. Existují situace, kdy se užívání léků s takovými složkami nedoporučuje. V některých situacích se však bez nich neobejdete. Například během kojení a těhotenství. Pokud má mladá matka sinusitidu, je jednoduše nemožné léčit nemoc bez antibiotik. V takových situacích může lékař předepsat komplexní mast, přičemž posoudí možné riziko pro dítě a přínos pro matku. Podle mnoha odborníků je lepší používat takový lék než brát antibiotika ústy..

Pokud jde o děti, takové nosní léky může předepisovat pouze ošetřující pediatr. V tomto případě je posouzena proveditelnost použití komplexní masti. Nejen recept na léčivo je vybrán individuálně, ale také doba expozice, jakož i počet procedur. Při předepisování komplexní masti by měl lékař přihlédnout ke stádiu nemoci a věku dítěte.

Před použitím takové drogy odborníci doporučují důkladné vypláchnutí nosních cest. K tomu můžete použít solný roztok, infuzi připravenou na bázi bylin, které mají protizánětlivý účinek, a také roztok furacilinu. Kromě toho můžete použít různé přípravky na výplach nosu, které se prodávají v lékárnách..

Po tomto postupu je nutné v každém nosním průchodu vnést lék, který má vazokonstrikční účinek. Kousek bavlněné vlny by se měl omotat kolem zápalky a poté spustit do nádoby s komplexní mastí. Musíte počkat, až se roztok absorbuje do materiálu. Potom se vyplatí odstranit bavlněnou vlnu a jemně ji vložit do nosních průchodů, což způsobí kroucení.

Pokud jde o dobu expozice, lékař ji předepíše. Pokyny odborníka je třeba přísně dodržovat. To je zvláště důležité, pokud jde o léčbu nemocí u kojících a těhotných žen, stejně jako u dětí..

Aby se zabránilo složité masti, jejíž pokyny k použití je třeba dodržovat v plném rozsahu, aby tekla do ústní dutiny, stojí za to dýchat ústy. Po odstranění bavlněné vlny jemně vyfoukněte nos. Stojí za zmínku, že použití takového léku umožňuje nejen zbavit se zánětlivého procesu, ale také zcela zbavit bolesti a léčit sinusitidu bez chirurgického zákroku. Svědčí o tom četné recenze spotřebitelů a úzkých lékařů..

Může složitá mast způsobit nežádoucí účinky? Použití takového léku by mělo být prováděno pod dohledem lékaře. I když jsou pokyny plně dodržovány, existuje riziko nežádoucích účinků. Mezi nimi stojí za zmínku:

  1. Pálení nebo silné svědění.
  2. Krvácející.
  3. Podráždění a suchost sliznic nosu.
  4. Možný peeling a zarudnutí kůže kolem nosních cest.

Tyto nežádoucí účinky mohou naznačovat, že pacient je alergický na jednu ze složek komplexní masti. Pokud se tyto příznaky objeví, stojí za to zastavit léčbu a vyhledat lékařskou pomoc. Před použitím komplexní masti se také doporučuje test na alergii. Za tímto účelem musí být mast nanesena na malou plochu pokožky. Pokud nedochází k zarudnutí, loupání, pálení nebo svědění, lze léčivo použít k léčbě základního onemocnění.

Nyní víte, jak aplikovat komplexní mast. Pokyny jsou poměrně jednoduché a snadno dodržitelné. Nicméně stojí za zvážení, že v některých případech může být léčivo kontraindikováno. Nejčastěji je to kvůli individuální nesnášenlivosti. Složitá mast nemá žádné další kontraindikace.

Lék může být použit k léčbě všech druhů hnisavých zánětlivých onemocnění nosu. Je povoleno jej používat k léčbě onemocnění u dětí, těhotných žen a kojících žen. Stojí za zmínku, že komplexní mast nemá vliv na stav pacienta a po jeho použití můžete řídit vozidlo. Droga také neovlivňuje účinky jiných léků. Proto může být v komplexní terapii použita komplexní mast. Přes účinnost léku odborníci nedoporučují samoléčení, protože v některých případech jeho použití může zhoršit stav pacienta.