Claritin - antialergický lék

  • Druhy

Claritin je jedním z nejpopulárnějších alergických léků. Patří do třetí generace. To znamená, že jeho antihistaminická aktivita je vyšší, prakticky nezpůsobuje ospalost (pouze pokud je porušen dávkovací a dávkovací režim), neinteraguje s jinými léky.

Hlavní aktivní složkou tohoto léčiva je loratadin. Tento léčivý přípravek se vyrábí ve formě tablet a sirupu.
Claritin působí poměrně rychle a po dlouhou dobu. Takže vstupuje do aktivní fáze po 30 minutách a maximální antihistaminický účinek se objeví po 8-12 hodinách a trvá nejméně 24 hodin.

Lék eliminuje svědění nosní sliznice, kýchání, výtok z nosu a nosní kongesci. Droga také odstraňuje pocit pálení a svědění v očích, vodnaté oči.

Indikace

Proč je Claritin předepsán lékařem? Na tuto otázku lze odpovědět pokyny k použití této drogy a samotného lékaře. Vzhledem k tomu, že se jedná o antihistaminikum, obsahuje seznam indikací různé projevy alergických reakcí, které má zastavit a které zmírňují nepohodlí během alergického záchvatu.

Hlavní indikace pro použití jsou:

  • trvalá alergická rýma, konjunktivitida;
  • senná rýma;
  • chronická idiopatická kopřivka;
  • alergické reakce, které se objevují na kůži.

Kontraindikace

Ve většině případů jsou tablety i sirup dobře tolerovány a mají požadovaný účinek. Protože je to však droga, má svůj vlastní seznam kontraindikací. Není příliš velký, ale měl by být pečlivě přečten. Tablety nebo sirupy Claritinu se nedoporučují používat, pokud:

  • nesnášenlivost nebo vysoká citlivost na hlavní a / nebo pomocné složky léčiva;
  • věk do 2 let;
  • období laktace.

Předepsání a užívání tablet nebo sirupu je třeba věnovat pozornost v následujících případech:

  • těhotenství;
  • selhání jater.

Vedlejší efekty

Jedním z nežádoucích účinků Claritinu je bolest hlavy.

Během užívání léku se mohou objevit vedlejší účinky. U dospělých byly při užívání léku pozorovány následující negativní reakce těla:

  • bolest hlavy;
  • únava;
  • suchá ústa;
  • ospalost;
  • poruchy gastrointestinálního traktu (gastritida, nauzea, dyspepsie);
  • alergie ve formě vyrážky;
  • ve vzácných případech vývoj anafylaxe, alopecie, tachykardie, porušení jater, srdce.

U dětí byly nežádoucí účinky omezeny na sedaci, bolesti hlavy, vzrušivost nebo nervozitu.

Návod k použití

Claritin je dostupný ve dvou dávkovacích formách - tablety a sirup. Každý z nich může být užíván perorálně kdykoli během dne, bez ohledu na jídlo. Tablety mohou užívat dospělí a děti od 12 let. Sirup je určen dětem od 2 let věku a pacientům, kteří z nějakého důvodu nemohou užívat tablety.

Doporučené dávkování a režim:

Dospělí a děti Claritinu starší 12 let: 1 tableta (10 mg) nebo 2 lžičky sirupu (10 ml) jednou denně.
Pokud má pacient v anamnéze dysfunkci jater nebo selhání ledvin, je předepsáno následující dávkování a režim podávání: 1 tableta (10 mg) nebo 2 čajové lžičky sirupu (10 ml) každý druhý den.

Pro děti ve věku 2 až 12 let se dávka vypočítává v závislosti na tělesné hmotnosti:

S tělesnou hmotností menší než 30 kg: 1 čajová lžička (5 ml) sirupu nebo 1/2 tablety (5 mg) jednou denně.

S tělesnou hmotností 30 kg nebo více: 2 lžičky (10 ml) sirupu nebo 1 tableta (10 mg) jednou denně.

V případě předávkování se mohou objevit tachykardie, ospalost a / nebo bolesti hlavy. S takovým vývojem událostí musíte konzultovat lékaře. Pokud je prokázána skutečnost předávkování, pak terapie zahrnuje: výplach žaludku, pak příjem adsorbentů a symptomatických látek.

Během těhotenství a kojení

Lék může předepsat těhotným ženám pouze lékař.

Lék Claritin může předepsat těhotné ženě pouze lékař. Návod k použití navíc naznačuje, že musí být používán s opatrností a pouze v případech, kdy zamýšlené přínosy terapeutické léčby pro matku jsou vyšší než riziko pro nenarozené dítě..

Pokud jde o období kojení. Jedná se o přímou kontraindikaci k použití Claritinu, protože klinické studie prokázaly průnik účinné látky do mateřského mléka.

Claritin pro děti

Alergická léčba u dětí se provádí pouze se souhlasem pediatra a alergika. Můžete použít jakýkoli vhodný formulář - sirup nebo tablety. Je však třeba si uvědomit, že pro malé děti je obtížné polykat pilulky, takže je vhodnější použít jinou lékovou formu.

Lék lze použít pouze se souhlasem pediatra nebo alergika

Dávka pro mladé pacienty, kteří nedosáhli věku 12 let, se vypočítá na základě hmotnosti pacienta. Více informací o dávkách a režimu podávání naleznete v části Claritin, návod k použití.

Interakce s jinými léky

Podle klinických studií se Claritin dobře kombinuje s jinými léky. Takže při užívání ketokonazolu, erythromycinu nebo cimetidinu se může koncentrace loratadinu v těle zvýšit, ale nebudou se projevovat žádné zvláštní projevy..

Claritin a alkohol

Neměli byste zneužívat kompatibilitu alkoholu a claritinu

Lze alkohol a Claritin užívat současně? Tento antihistaminikum patří k moderní, poslední III. Generaci. Pokyny k použití naznačují, že nemá žádný negativní vliv na centrální nervový systém, funkci mozku a rychlost psychomotorických reakcí. Předpokládá se, že kombinace drog a alkoholu je možná, ale neměla by být zneužívána. Alkohol nemá žádný zvláštní účinek na účinnost léku, ale může zvýšit pravděpodobnost vedlejších účinků, jako je ospalost, těžká bolest hlavy, závratě, tachykardie a vysoký krevní tlak. Z tohoto důvodu se doporučuje zdržet se současného příjmu Claritinu a alkoholických nápojů. Pokud se pacient podrobuje lékové terapii, neměl by se konzumovat alkohol, aby se předešlo komplikacím.

Claritinovy ​​analogy

Při předepisování tohoto antihistaminika vyvstává přiměřená otázka, jak jej lze nahradit. Nejčastěji jsou levná léčiva obsahující stejnou účinnou látku nebo léčiva patřící do stejné generace nabízena jako analogy. Analogy Claritinu jsou velmi populární: Loratadin, Lomilan, Claridol a Klarotadin. Také mají podobný účinek: Erius, Lotaren, Klallergin, Clarisens, Clarifarm, Clarifer, Clarfast, Lorahexal, Alerpriv, Clargotil a Erolin.

Claritin nebo Erius?

Obě léky jsou antihistaminika nové generace. Účinnost a minimální vedlejší účinky jsou tedy spojeny s každým z těchto léků. Ale věří se, že Erius má širší spektrum působení..

Claritin nebo Loratadin?

Přípravky obsahují ve svém složení stejnou účinnou látku, ale stále se liší.

Loratadin je vysoce účinný antialergický lék druhé generace, zatímco Claritin patří do třetí generace. Terapeutický účinek jeho užívání přichází rychleji a účinek může trvat déle než 24 hodin. A je méně pravděpodobné, že dojde k nežádoucím účinkům..

Claritin nebo Suprastin?

Pokud je přípravek Suprastin porovnáván s Claritinem, pak oba antihistaminika dobře pomáhají s projevem alergií, mají stejné indikace pro použití. Působí rychle a efektivně. Přes podobné vlastnosti se drogy liší. Za prvé, složení a generace. Tyto léky mají různé aktivní složky. Suprastin má chloropyramin a Claritin má loratadin, Suprastin patří k první generaci antihistaminů a Claritin patří ke třetí. To znamená, že Suprastin není tak selektivní, pokud jde o blokování receptorů, a způsobuje ospalost. Claritin, na druhé straně, nemá žádný účinek na centrální nervový systém a vyvolává sedativní účinek. Suprastin však lze použít pro kojence již od prvního měsíce života. Claritin je povolen pouze pro děti od dvou let. Při jejich užívání je riziko nežádoucích účinků zanedbatelné. Navíc je použití Suprastinu nežádoucí s tendencí k bronchospasmu, protože vypouštění sputa je obtížné.

Claritin má prodloužený účinek a jedna tableta denně postačuje, na rozdíl od 2-3 dávek Suprastinu.

Předpokládá se, že Claritin je silnější a lepší, ale v některých případech může pomoci pouze Suprastin. Například při akutních atakech je výhodnější Suprastin v ampulích. Kromě toho je jednou z indikací k použití Quinckeho edém a anafylaktické reakce. Za těchto podmínek Claritin neuloží. Suprastin je účinný při onemocnění séra, horečka po očkování. Ukazuje se, že dané léčivo působí jemněji a je schopné zmírnit mírné a střední alergické reakce.

Claritin nebo Zodak?

Claritin a Zodak se obecně příliš neliší. Claritin je droga třetí generace, na rozdíl od Zodak (druhá generace). Například, Zodak je často preferován při léčbě dětí, protože to mohou vzít děti od jednoho roku věku, které Claritin nemůže pochlubit. Ale Zodak ovlivňuje centrální nervový systém, takže by ho neměli přijímat ti, jejichž práce souvisí s řízením, nebezpečnými mechanismy, riziky, zvýšenou pozorností a koncentrací. Claritin je zde vhodnější.

Dalším rozdílem je účinek Zodaku na kardiovaskulární systém, na rozdíl od Claritinu. Proto se dlouhodobé použití v tomto případě nedoporučuje. Co se týče dlouhodobého užívání, Claritin má příjemnou vlastnost - není návykový. Může být tedy použit jako profylaxe chronického průběhu alergií nebo jeho neustálých projevů..

Claritin se také vyznačuje dlouhodobým působením. Je to efektivní a rychlé. Zodak není horší, ale vzhledem k tomu, že patří do druhé generace, existují nějaké nuance. Například vyvolává ospalost. Ale je to levnější.

Nezapomeňte, že při výběru konkrétního léčivého přípravku musíte získat radu a souhlas svého lékaře. Drogy si nemůžete předepsat sami. Může to být zdraví škodlivé.!

Recenze lékaře o drogě Claritin

Video: Hodnocení doktora o drogu Claritin: indikace, kontraindikace, použití, analogy

Návod k použití Claritine ®

Držitel rozhodnutí o registraci:

Produkovaný:

Lékové formy

reg. №: P N013494 / 02 od 05.12.07 - Neurčitě Datum opětovné registrace: 01.06.16
Claritin®
reg. Č.: P N013494 / 01 ze dne 12.12.07 - Neurčitě Datum opětovné registrace: 29.08.16

Uvolněte formu, balení a složení Claritinu ®

Tablety bílé nebo téměř bílé, bez cizích inkluzí, oválné, na jedné straně existuje riziko, ochranná známka "Cup and flask" a číslo "10", na druhé straně hladké.

1 karta.
loratadin10 mg

Pomocné látky: monohydrát laktózy - 71,3 mg, kukuřičný škrob - 18 mg, stearát hořečnatý - 0,7 mg.

7 ks. - puchýře (1, 2, 3) - kartony.
10 kusů. - puchýře (1, 2, 3) - kartony.
15 ks. - puchýře (1, 2, 3) - kartony.

Sirup je bezbarvý nebo nažloutlý, transparentní, bez viditelných částic.

1 ml
loratadin1 mg

Pomocné látky: propylenglykol - 100 mg, glycerol - 100 mg, monohydrát kyseliny citronové - 9,6 mg (nebo bezvodá kyselina citronová - 8,78 mg), benzoát sodný - 1 mg, sacharóza (zrnitá) - 600 mg, umělá příchuť (broskev) - 2,5 mg, čištěná voda - qs do 1 ml.

60 ml - lahvičky z tmavého skla (1) kompletní s dávkovací lžičkou nebo 5 ml stříkačkou s odměrkou - lepenkové obaly.
120 ml - lahve z tmavého skla (1), doplněné dávkovači lžičkou nebo 5 ml odměrnou stříkačkou - kartonové balení.

farmaceutický účinek

Antialergický lék, selektivní blokátor periferních histaminových Hi receptorů. Loratadin je tricyklická sloučenina s výrazným antihistaminickým účinkem. Má rychlý a dlouhodobý antialergický účinek.

Loratadin neproniká BBB a neovlivňuje centrální nervový systém. Nemá žádný klinicky významný anticholinergní nebo sedativní účinek, tj. nezpůsobuje ospalost a neovlivňuje rychlost psychomotorických reakcí při použití v doporučených dávkách. Užívání přípravku Claritin® neprodlouží QT interval na EKG. Při dlouhodobé léčbě nedošlo k žádným klinicky významným změnám životních funkcí, fyzikálních vyšetření, laboratorních výsledků ani EKG.

Loratadin nemá významnou selektivitu pro histaminové H2 receptory. Neinhibuje zpětné vychytávání noradrenalinu a má malý nebo žádný účinek na kardiovaskulární systém nebo funkci kardiostimulátoru.

Po perorálním podání Claritinu® je nástup účinku do 30 minut. Antihistaminický účinek dosahuje maxima po 8-12 hodinách od začátku účinku a trvá déle než 24 hodin.

Farmakokinetika

Po podání léku dovnitř se loratadin rychle a dobře vstřebává z gastrointestinálního traktu. Tmax loratadinu v krevní plazmě je 1-1,5 hodiny a jeho aktivní metabolit desloratadin je 1,5-3,7 hodiny. Příjem potravy zvyšuje Tmax loratadinu a desloratadinu přibližně o 1 hodinu, ale neovlivňuje účinnost léku. Cmax loratadinu a desloratadinu nezávisí na příjmu potravy.

Biologická dostupnost loratadinu a jeho aktivního metabolitu závisí na dávce..

Loratadin je vysoce asociován s plazmatickými bílkovinami 97-99% a jeho aktivní metabolit je mírně 73-76%.

Loratadin je metabolizován na desloratadin za účasti izoenzymu CYP3A4 a v menší míře CYP2D6.

Vylučuje se ledvinami (přibližně 40% perorální dávky) a střevy (přibližně 42% perorální dávky) po dobu delší než 10 dnů, hlavně ve formě konjugovaných metabolitů. Přibližně 27% perorální dávky je vylučováno ledvinami do 24 hodin po užití léku. Méně než 1% účinné látky je vyloučeno ledvinami v nezměněné podobě do 24 hodin po užití léku.

T 1/2 loratadinu je od 3 do 20 hodin (v průměru 8,4 hodin) a desloratadin je od 8,8 do 92 hodin (v průměru 28 hodin).

Farmakokinetika ve zvláštních klinických situacích

Farmakokinetické profily loratadinu a jeho aktivního metabolitu u dospělých a starších zdravých dobrovolníků byly srovnatelné.

T 1/2 loratadinu a desloratadinu u starších pacientů je od 6,7 do 37 hodin (v průměru 18,2 hodiny) a od 11 do 39 hodin (v průměru 17,5 hodiny).

U pacientů s chronickým onemocněním ledvin jsou C max a AUC loratadinu a jeho aktivního metabolitu zvýšeny ve srovnání s pacienty s normální funkcí ledvin. T 1/2 loratadinu a jeho aktivního metabolitu se neliší od hodnot u zdravých pacientů. T 1/2 loratadinu a jeho aktivního metabolitu se v přítomnosti chronického selhání ledvin nemění. Hemodialýza u pacientů s chronickým selháním ledvin neovlivňuje farmakokinetiku loratadinu a jeho aktivního metabolitu.

U pacientů s alkoholickým poškozením jater jsou C max a AUC loratadinu a jeho aktivního metabolitu zdvojnásobeny ve srovnání s pacienty s normální funkcí jater. T 1/2 loratadinu a jeho aktivního metabolitu se zvyšuje s alkoholickým poškozením jater (v závislosti na závažnosti onemocnění) a nemění se v případě chronického selhání ledvin.

Claritin - indikace pro použití a návod

Claritin je lék na alergie. Jeho hlavní funkcí je bojovat s příznaky. Indikace k použití Claritinu jsou následující příznaky: kongesce a rýma, svědění očí a vodnaté oči, vyrážka a pálení na kůži, kýchání a bronchospasmus, mukózní edém.

Pokud neberete lék na alergie, mohou se objevit následující stavy:

  • Rýma: sezónní (Pollionýza) a alergická (celoročně)
  • Kopřivka
  • Kožní stavy: ekzém a dermatitida
  • Alergická reakce na potraviny (čokoláda, laktóza, jahody atd.)
  • Reakce lidského těla na kousnutí hmyzem
  • Quinckeho edém

Claritin tablety: návod k použití

Claritin - sirup a tablety se užívají bez ohledu na denní dobu a příjem potravy. Po použití léku musíte pít vodu. Dávka přímo závisí na věku osoby. U dětí mladších tří let se Claritin podává nejlépe ve formě sirupu, a pokud je dítě starší tří let, můžete použít tablety.

V období dospívání (od 12 let) a dospělých se vyplatí užívat tablety Claritinu. Dávkování je založeno na jedné tabletě jednou denně. Použití sirupu by mělo být prováděno v dávce 10 ml (2 odměrky) jednou denně. Pro onemocnění jater by měl být Claritin užíván v dávce 1 tableta po dobu dvou dnů nebo půl tablety jednou denně.

U dětí (věková skupina od 2 do 12 let) by se měl Claritin užívat v osobní dávce, která závisí na hmotnosti pacienta. U dítěte s hmotností do 30 kg se vyplatí použít dávku 5 mg (půl tablety nebo jednu odměrku sirupu) jednou denně. V takových podmínkách je lepší používat sirup, protože dávka bude správná. Je-li hmotnost pacienta vyšší než 30 kg, je vhodná dávka 1 tableta (10 mg), pokud je sirup Claritin, pak 2 polévkové lžíce (10 ml) jednou denně.

Při sběru testů (testy kožní alergie) musíte přestat užívat Claritin nejméně dva dny před studií. Jinak bude výsledek analýzy nesprávný..

Během těhotenství

U těhotných žen je Claritin předepisován terapeutem pouze v nezbytných případech, kdy není možné žít bez alergického léku. Při provádění testů na zvířatech nebyly nalezeny žádné špatné výsledky. Užívání drogy však nebylo testováno na těhotných ženách, takže neexistuje 100% záruka, že tento lék neovlivní těhotenství samotné a dítě. Při použití Claritinu během těhotenství a po něm mléko obsahuje tolik, kolik vstupuje do krevního řečiště. Pokud je tedy lék životně důležitý, stojí za to přenést dítě na suché mléčné směsi, aby se zabránilo možným vedlejším účinkům..

Příznaky předávkování

K předávkování Claritinem může dojít, pokud se užije více než 40 mg denně. Příznaky předávkování jsou následující: ospalost, bolesti hlavy, arytmie. Děti vážící méně než 30 kg reagují na vysokou dávku Claritinu třesem, škubáním rtů, palpitací. V případě předávkování je nutné naléhavě opláchnout žaludek, tj. Odstranit léčivo z těla, je také nutné vzít absorpční drogy (aktivní uhlí, filtrum).

Možné nežádoucí účinky

Lék má málo vedlejších účinků. Pro děti je to letargie, bolesti hlavy a nervozita. U dospělých jsou možné vedlejší účinky ve formě rychlé únavy, sucho v ústech, bolesti hlavy, tachykardie, nauzea, jaterní dysfunkce, plešatost.

Claritin sirup: návod k použití

Claritin pro děti se vyrábí ve formě sirupu, protože sirup se tělem snadněji vstřebává a snadněji se používá. U dětí mladších tří let lze Claritin použít pouze jako sirup (z tohoto důvodu se sirup nazývá dětský sirup). Po třech letech lze použít jakoukoli formu léku. Hmotnost dítěte je hlavním kritériem pro dávkování Claritinu. Použití Claritinu v jakékoli dávce je možné pouze jednou denně. Samotná dávka se dělí podle polohy podle hmotnosti dítěte. Pokud je hmotnost dítěte do 30 kg, dávka se aplikuje v 5 ml (1 odměrka). Pokud dítě váží více než 30 kg, použije se dávka 10 ml (2 odměrky).

Trvání kurzu Claritinu závisí na tom, jaká alergie byla. Lék je předepisován od dvou dnů do dvou týdnů. Jako preventivní opatření by se měl sirup nebo tablety Claritinu užívat delší dobu..

Podle návodu k použití a podle pokynů pediatrů se Claritin používá také v raném věku dítěte. Kojencům mladším než jeden rok je předepsána dávka nejvýše 1,5 ml. Dítě ve věku od jednoho do dvou je předepsáno 3 ml denně.

Účinnost Claritinu

Claritin začíná působit do 30 minut po aplikaci a jeho účinek trvá 24 hodin. Lék pomáhá eliminovat působení alergenů blokováním histaminových receptorů.

Alergická reakce nastává v důsledku látky histamin, která je obsažena v našem těle. Když se alergie projeví, vyvolá histamin v lidském těle různé reakce: sliznici (rýmu, slzy), vyrážku, svědění, kýchání atd. Lék blokuje působení histaminu a všechny alergické symptomy se zastaví. A v budoucnu byste měli pokračovat v užívání Claritinu, aby se reakce histaminu znovu neobjevila.

V jaké formě se uvolňuje Claritin a co je obsaženo v drogě?

Podle pokynů pro použití Claritinu se léčivo uvolňuje ve dvou formách: sirup a tablety. Claritin produkuje farmu. organizace SCHERING-PLOW LABO N.V.

Sirup vypadá jako čirý roztok, bez použití barviv, někdy má nažloutlý odstín. Sirup by neměl obsahovat sediment a nečistoty. Objem sirupu Claritin je k dispozici ve dvou skleněných lahvičkách 120 ml a 60 ml. K sirupu musí být připojena odměrka..

Tablety Claritinu jsou dodávány ve formě bílého oválu. Na jedné straně existuje riziko na tabletu, na druhé straně je značka výrobce s označením 10 mg. Claritin je k dispozici v různých baleních po 30, 20, 10 a 7 tabletách.

Claritin obsahuje hlavní účinnou látku - loratadin. Jeho objem je 1 ml v 1 ml sirupu a 10 mg v jedné tabletě Claritinu. Pomocnými látkami v tabletách jsou laktóza, kukuřičný škrob a stearát hořečnatý a sirup Claritin obsahuje kyselinu citronovou, propylenglykol, glycerin, sacharózu, broskvovou příchuť, benzonát sodný.

Claritinovy ​​analogy

Claritin tablety mají mnoho analogů, protože v naší zemi trpí alergií mnoho lidí. Zde jsou hlavní, které jsou k dispozici ve formě sirupu a tablety:

  • Loratadin
  • Erolyn
  • Clarinex
  • Loratadin-Hemofarm
  • Clarotadine
  • Ketotifen
  • Peritrol
  • Erius

Analogy léků, které se vyrábějí pouze ve formě pilulek:

  • Klallergin
  • Clarifer
  • Alepriv
  • LauraHexal
  • Gistaphen
  • Diacin
  • Dimerokhin
  • Diazolin
  • Zodak
  • Fexofenadin
  • Fexofast

Recenze použití Claritinu

Podle mnoha alergiků je Claritin dobrým rychle působícím lékem. Používá se nejčastěji k úlevě od závažných alergických příznaků. Mnozí si ji uchovávají ve své lékárničce pro případ nouze..

Cena tohoto léku je poměrně vysoká. Z tohoto důvodu existují negativní recenze. Stále negativní hodnocení může být způsobeno užíváním Claritinu bez lékařského předpisu. Droga pomůže s alergiemi, ale vyrážka, svědění, rýma atd. Mohou být příznaky jiných nemocí. Pokud se ukáže, že člověk netrpí alergií, ale jiným onemocněním, pak po užití léku příznaky nezmizí. Proto musíte před použitím jakéhokoli léku bezpodmínečně kontaktovat odborníka a užívat lék pouze pro svůj účel..

Sirup má také mnoho pozitivních recenzí. Sirup se snadno používá a stejně jako tablety rychle pomáhá dětem a způsobuje ospalost. Existují také negativní recenze na sirup Claritin, ale většinou jsou to všechno kvůli ceně produktu.

Ceny za lék Claritin: sirup a tablety

Po prostudování návodu k použití Claritinu není cena pro mnohé neméně důležitá. Pojďme objasnit průměrnou cenu tohoto produktu. Zde jsou příklady cen pro Claritin v různých regionech. Tablety, 10 ks. stálo v průměru 250 rublů v Moskvě, 230 rublů v Petrohradě, 220 rublů v Krasnodaru, 220 rublů v Samaře, Jekatěrinburgu, 210 rublů v Tyumen.

Tablety, 30 ks. mají v Moskvě průměrnou cenu 530 rublů. v Petrohradě 600 rublů, v Krasnodaru 570 rublů, v Samara 230 rublů, v Jekatěrinburgu 560 rublů, v Tyumen 560 rublů.

Průměrný cena claritinového sirupu je v Moskvě 250 rublů, v Petrohradě 270 rublů, v Krasnodar 260 rublů, v Samara 260 rublů, v Jekatěrinburgu 260 rublů, v Tyumen 250 rublů.

Pokyny pro použití Claritinu u dětí a dospělých proti alergiím

Alergie je patognomonický proces v lidském těle, což je reakce organismu na opakované zavedení alergenu. Jedná se o zvýšenou odpověď imunitního systému na „cizí“ objekt v lidském těle..

Claritin je moderní antihistaminikum, které je neškodné používat u dospělých a dětí ke zmírnění a odstranění alergických příznaků.

Existuje několik generací blokátorů H receptorů:

  • První generace - léčivé látky působící na periferní H1-histaminové receptory, mají mírný účinek na alergeny a výrazný uklidňující účinek na centrální nervový systém.
  • Druhá generace blokátorů receptorů podílejících se na vzniku alergií je zaměřena na stabilizaci membrány žírných buněk, histaminových receptorů. V důsledku toho mají méně výrazný účinek na zmírnění alergických symptomů, ale také neinhibují činnost centrálního nervového systému..
  • Třetí generace léčiv působí na membránu žírných buněk, nezpůsobuje potlačení nervového systému a má výrazný antialergický účinek interakcí s periferními H1 receptory. Toto selektivní působení poskytuje lékům minimální vedlejší účinky..

Claritin patří do třetí generace antialergických látek, které mají minimální depresivní účinek na nervový systém a maximální antialergický účinek. Tyto léky jsou aktivní metabolity, tj. jsou tvořeny přímo v lidském těle.

Formy uvolňování a složení

Claritin je k dispozici v následujících formách:

  • pilulky;
  • sirup v dávkování pro děti.

Složení obou léčiv je podobné, srovnávací rozdíl spočívá pouze v dávce hlavní účinné látky - Loratadinu.

Další látky:

  • monohydrát laktózy;
  • kukuřičný škrob;
  • stearát hořečnatý.

Tablety

Claritin tablety pro alergie jsou ve tvaru vejce a bílé barvy bez jakýchkoli inkluzí nebo nečistot.

Na jednom z povrchů alergické pilulky je proužkovaný pruh a na druhé je značková baňka s číslem 10.

Claritin lze zakoupit v lékárně v 1, 2 nebo 3 blistrech v krabici. Počet tablet tedy může být 7, 10 a 30 kusů v balení.

Sirup

Ve formě sirupu se Claritin vyrábí po 60 a 120 ml v samostatné lahvi z tmavého skla.

Roztok bílé nebo mírně nažloutlé barvy je naprosto homogenní.

Lék v této formě nemá sediment a inkluze.

Láhev z tmavého skla se umístí do značkové lepenkové krabice s nápisem „antialergikum pro děti“.

Terapeutické účinky a působení

Hlavním mechanismem účinku léčiva Claritin je blokování H1-histaminových receptorů. To vede k vytvoření výrazného antialergického účinku. Bylo prokázáno, že claritin snižuje svědění kůže a sliznic - hlavní příznaky alergií.

Rychlý nástup klinického účinku a absence účinků na svalovou tkáň srdce je hlavní výhodou léku. Pomáhá zmírnit křeče hladkého svalstva při závažných alergických příznacích.

Vzhledem k tomu, že Claritin přispívá ke zúžení malých krevních cév a snižuje jejich propustnost, lze lék použít k úlevě od otoku kůže a sliznic během alergického záchvatu.

Indikace pro použití

Claritin pro alergie má následující indikace k použití:

  • Zánět nosní sliznice (alergická trvalka a sezónní rýma).
  • Zánět sliznice očí způsobený expozicí alergenu.
  • Alergické kožní projevy (dermatitida, chronická kopřivka, ekzém).
  • Phleboderma (alergické reakce na kousnutí hmyzem).
  • Atopická dermatitida a astma.

Být proléčivem - aktivním metabolitem - Claritin eliminuje bolestivé příznaky alergie - svědění, pálení a zarudnutí.

Při požití látka zmírňuje otok sliznice způsobený alergenem, pomáhá zmírňovat zánět.

Claritin pro alergie: způsob aplikace

Správné použití léku ve formě tablet:

  • Dospělí a dospívající (od 12 let) mohou užívat Claritin pro alergii 10 mg denně ve formě tablet. U pacientů s onemocněním jater nebo ledvin a potřebou užívat lék Claritin, může být užíván ne denně, ale každý druhý den, po dohodě s lékařem.
  • Pro děti se dávka léku počítá na základě hmotnosti dítěte: až 30 kg - 5 mg, nad 30 kg, pokud je to nutné, může být zvýšeno na 10 mg za den.
  • Tablety Claritinu se doporučuje užívat s trochou vody.
  • Neexistuje důkazní základ pro malabsorpci léčiva a příjmu potravy.
  • Je nepřijatelné brát Claritin a alkohol společně a neměli byste pít lék s jinými tekutinami než vodou.
  • Pokud je nutné užít neúplnou dávku Claritinu, musí být tableta rozdělena podle zvláštního řádku.
  • Trvání užívání Claritinu je obvykle 7-10 dní, nicméně o tomto problému se rozhoduje individuálně v závislosti na nemoci a účinnosti léku.
  • Průběh léčby může odborník prodloužit až na 14-30 dní.

Správné užívání léku ve formě sirupu:

  • Claritin sirup je speciální léková forma pro děti. Dokud nedospělí malí pacienti nedosáhnou věku tří let, nedoporučuje se používání Claritinu ve formě tablet.
  • Kapalina má sladkou chuť díky sacharóze v jejím složení. Zvažte to v případě alergie na cukr..
  • Pro pohodlné použití je k dispozici odměrná lžíce nebo stříkačka.
  • U dítěte s hmotností do 30 kg je dávka 5 mg nebo 1 odměrka denně.
  • Více než 30 kg je standardní dávka 10 mg nebo 2 kopečky sirupu denně.
  • Nejlepší je užívat lék ve stejnou denní dobu..
  • Claritin pro alergie se užívá jednou denně, v požadované dávce po dobu 7-10 dní (stanoveno ošetřujícím lékařem).
  • V případě potřeby lze roztok omýt čistou vodou.

Aplikace během těhotenství a laktace

Klinické studie léku Claritin pro alergie u těhotných žen nebyly provedeny.

V tomto ohledu, pokud je nutné předepsat antihistaminika, je nutné posoudit možné riziko pro plod..

Loratadin se vylučuje do mateřského mléka, proto během kojení je otázka ukončení kojení po celou dobu léčby alergických příznaků rozhodnuta ošetřujícím lékařem..

speciální instrukce

  • Claritin se používá opatrně u pacientů s onemocněním jater a ledvin. U pacientů, kteří tento lék užívají po dlouhou dobu, je nutné vzít v úvahu renální clearance a rychlost glomerulární filtrace a sledovat ukazatele obecného a biochemického krevního testu..
  • Pokud je nutné provést kožní testy, musí být léčivo Claritin zastaveno nejméně 48 hodin předem, jinak nebude výsledek testu informativní.

V případě individuální reakce na zvýšenou ospalost po požití léku je však nutné chránit před provedením těchto typů práce..

Lékové interakce

Společné podávání Claritinu pro alergii s ketokonazolem, cytirizinem a erytromycinem způsobuje terapeuticky nevýznamné zvýšení těchto léčiv v krevní plazmě. Doporučuje se vyhnout dlouhodobému společnému podávání těchto skupin léků.

Interakce s alkoholem

Studie prokázaly, že Claritin nezvyšuje účinky alkoholu na centrální nervový systém.

Během léčby alergií se však nedoporučuje pít alkohol..

To může vést k narušené absorpci léčiva, vzniku nežádoucích příznaků..

Vedlejší efekty

V klinických studiích u dospělých se nežádoucí účinky, které byly častější než při použití dudlíku, vyskytly u 2% pacientů užívajících lék Claritin.

Byly zaznamenány následující účinky:

  • Zvýšená nervová vzrušivost;
  • Rychlá únava;
  • Bolest hlavy a závratě;
  • Poruchy spánku;
  • Zvýšená chuť k jídlu;
  • Suchá ústa;
  • Nevolnost, zvracení a epigastrická bolest;
  • Hořkost v ústech;
  • Bolest v pravé hypochondrii;
  • Zvýšená srdeční frekvence;
  • Ztráta vlasů.

Nežádoucí účinky Claritinu u dětí:

  • Může se objevit bolest hlavy;
  • Je pozorována ospalost;
  • Zvýšená chuť k jídlu;
  • Nejnepříjemnější věcí je nespavost;
  • Zřídka - závratě, únava, sucho v ústech;
  • Naštvaná žaludek a střeva, kožní vyrážky, křeče v končetinách a zvýšená srdeční frekvence.

Předávkovat

Příznaky při nadměrném množství Claritinu:

  • Ospalost;
  • Apatie a letargie;
  • Cardiopalmus;
  • Bolest hlavy.

Když se objeví tyto příznaky, doporučuje se symptomatická léčba..

Nezapomeňte navštívit lékaře!

Kontraindikace

  • Věk do 2 let (pro sirup), protože U dětí mladších než 2 roky nebyly provedeny žádné experimentální pokusy o použití přípravku na odstranění alergie na Claritin
  • Věk do 3 let (pro tablety);
  • Období kojení (kojení);
  • Vzácná dědičná onemocnění (porušení tolerance vůči galaktóze, nedostatek lapp laktázy nebo malabsorpce glukózy-galaktózy) - v důsledku přítomnosti laktózy, která je součástí tablet;
  • Při onemocněních spojených s deficitem sukralázy / isomaltázy, intolerancí fruktózy, malabsorpcí glukózy-galaktózy - v důsledku přítomnosti sacharózy, která je součástí sirupu;
  • Přecitlivělost na léčivé složky.

Podmínky skladování

Claritin je uchováván při teplotě vzduchu nepřesahující 25 stupňů v původním obalu mimo dosah dětí. Tablety lze použít do 4 let od data výroby, sirup je skladován 3 roky.

Náklady

Průměrná cena tablet Claritinu:

  • 7 ks. - 170 - 220 rublů;
  • 10 kusů. - 230 - 245 rublů;
  • 30 ks. - 600–670 rublů.

Průměrná cena sirupu Claritin:

  • Sirup 60 ml - 260-290 rublů;
  • Sirup 120 ml - 370 - 430 rublů.

Analogy

Možné analogy Claritinu:

  • Erius je antihistaminikum s dlouhodobým účinkem, jehož cílem je odstranit nebo zmírnit kýchání, ucpání nosu, nosní hlen, svědění v nose, svědění patra, svědění a zarudnutí očí, slzení;
  • Ketotifen - účinně zabraňuje atakům bronchiálního astmatu, dalším projevům okamžitých alergických reakcí;
  • Loratadin - indikován pro symptomatickou léčbu alergické rýmy a chronické idiopatické kopřivky u dospělých a dětí starších 2 let s tělesnou hmotností vyšší než 30 kg;
  • Desloratadin - léčivo se dobře vyrovnává se sezónní a celoroční alergickou rýmou, chronickou idiopatickou kopřivkou;
  • Diazolin - nejčastěji předepisovaný pro kombinovanou terapii svědění dermatóz a bronchiálního astmatu.

Co si vybrat?

Při výběru antihistaminika pro alergie třetí generace je třeba vzít v úvahu některé rysy této skupiny:

  • Ochranná lhůta pro většinu drog v této skupině je od 12 hodin do měsíce. Proto tyto léky může předepisovat pouze lékař..
  • Některá léčiva mají patologický účinek na srdeční sval (astemizol), což brání jeho práci. Může se vyskytnout tachykardie nebo srdeční selhání.

Farmaceutický řetězec nabízí široký výběr antialergických léků různých generací v různých cenových relacích. Mělo by být zřejmé, že jakýkoli lék je předepisován lékařem na základě individuálních charakteristik onemocnění..

Je nutné si koupit lék na alergie poté, co je předepsán odborníkem a přesným doporučením ohledně načasování podávání a dávkování.

Mnoho kupujících přemýšlí o tom, který lék je lepší zvolit? Srovnejme některé z nich.

Suprastin nebo Claritin?

Tyto léky na alergie jsou v různých generacích, respektive se velmi liší v jejich směru působení:

  • Velkou výhodou Suprastinu je rychlost nástupu účinku - vyskytuje se během 10-15 minut po perorálním podání. To je důvod, proč je účinný proti akutním alergiím, rychle odstranit příznaky..
  • Vzhledem k tomu, že Suprastin nepůsobí selektivně na receptory, má lék nežádoucí účinky než Claritin.
  • Claritin nezpůsobuje letargii a ospalost - účinky charakteristické pro Suprastin.
  • Při užívání Suprastinu z alergií se může vyskytnout nadměrná suchost sliznic. To může vést k reflexnímu nádchu, bolesti v krku a zavádění bakterií.
  • Suprastin má výraznou hořkou chuť, takže děti nemohou vždy spolknout alergickou pilulku.

Claritin nebo Zyrtec?

Zyrtec je antihistaminikum druhé generace. Významný rozdíl mezi druhou a třetí generací těchto léků v závažnosti antialergického účinku. Zyrtec má tedy slabou aktivitu proti alergenům a je vhodnější pro prevenci vzniku exacerbací.

Claritin má silnější účinek proti alergenu, má méně vedlejších účinků a může být použit v akutní fázi onemocnění.

Erius nebo Claritin?

Jak Erius, tak Claritin patří do třetí generace léků na alergie, a směr působení proti alergenům je pro ně stejný. Neexistuje žádný významný rozdíl v mechanismu účinku nebo vedlejších účincích léků..

Rozdíly lze nalézt pouze v cenovém rozpětí. Proto, když vám to lékař předepíše, můžete si vybrat jakýkoli z léků na alergie..

Zkušení alergici tvrdí, že Erius působí poněkud široce na alergické spektrum a je docela účinný pro alergický kašel. Proto můžete při prvním příjmu použít Eriuse a poté jít do Claritinu.

Tavegil nebo Claritin?

Tavegil, stejně jako Suprastin, patří do první generace blokátorů histaminových receptorů, což znamená, že má výrazný vedlejší účinek ve formě ospalosti. Proto při výběru alergického léčiva pro dlouhodobé použití je lepší zvolit Claritin.

Tavegil má schopnost vysušovat sliznice, zejména u dětí. Po léčbě tímto lékem se může objevit rinitida nebo laryngitida, někdy bronchitida.

Blokátory histaminových receptorů první generace jsou návykové, pokud jsou užívány dlouhodobě, což negativně ovlivňuje pacienty při léčbě alergií.

Zodak nebo Claritin?

Zodak ve formě kapek má jasný vedlejší účinek - ospalost. A také mnohem slabší při odstraňování alergických příznaků než Claritin.

Stejně jako všechny léky druhé generace má Zodak výrazné vedlejší účinky a slabou antialergickou aktivitu..

V pediatrické praxi jsou Zodakovy kapky nejčastěji preferovány jako první u alergií, protože mají nižší dávkování než sirup Claritin.

Pokud je první lék neúčinný, přepne se na druhý.

Pokud jde o použití Claritinu a Zodaka v praxi pro dospělé, je třeba se spoléhat na doporučení lékaře a individuální vlastnosti organismu. Zodak je skvělý pro některé pacienty a pro některé Claritin.

Recenze týkající se užívání drogy

Zpětná vazba k použití Claritinu:

Závěr

Antihistaminika třetí generace, která zahrnují Claritin, jsou průlomem v medicíně. Mají mnohem méně vedlejších reakcí ve srovnání se dvěma předchozími generacemi, mají poměrně výraznou aktivitu proti alergenům.

Praktické formy použití Claritinu (tablety a sirup) přispívají k rozšíření věkové škály použití alergií. Claritin pro alergie se uvolňuje bez lékařského předpisu.

Claritin

Ceny v online lékárnách:

Claritin je lék s antialergickým, antipruritickým a antihistaminickým účinkem, určený k systémovému použití.

Uvolněte formu a složení

Claritin se uvolňuje v následujících formách:

  • Tablety - oválné bílé nebo téměř bílé bez cizích inkluzí, s linií, ochrannou známkou "Cup and Flask" a číslem "10" na jedné straně, druhá strana je hladká (v blistrech po 7, 10 nebo 15 ks., 1, 2 nebo 3 blistry v krabici);
  • Sirup - transparentní nažloutlé nebo bezbarvé bez viditelných částic (v lahvích z tmavého skla po 60 a 120 ml, 1 láhev v kartonové krabičce s odměrnou stříkačkou 5 ml nebo dávkovací lžička).

Účinná látka: loratadin, v 1 tabletě - 0,01 g, v 1 ml sirupu - 0,001 g.

  • Tablety - stearát hořečnatý - 0,0007 g, kukuřičný škrob - 0,018 g, monohydrát laktózy - 0,0713 g;
  • Sirup - sacharóza (zrnitá) - 0,6 g, propylenglykol - 0,1 g, monohydrát kyseliny citronové - 0,0096 g (nebo bezvodá kyselina citronová - 0,00878 g), glycerol - 0,1 g, benzoát sodný - 1 mg, umělá příchuť (broskev) - 0,0025 g, čištěná voda - qs do 1 ml.

Indikace pro použití

  • Chronická idiopatická kopřivka;
  • Alergická onemocnění kůže;
  • Sezónní (senná rýma) a celoroční alergická rýma a alergická konjunktivitida (k odstranění příznaků těchto chorob - svědění nosní sliznice, pocit pálení a svědění v očích, rinorea, kýchání, slzení).

Kontraindikace

  • Věk do 2 let (sirup);
  • Věk do 3 let (tablety);
  • Vzácná dědičná onemocnění (nedostatek lapáku laktázy nebo malabsorpce glukózy-galaktózy, snížená tolerance galaktózy) - v důsledku přítomnosti laktózy v tabletách;
  • Nedostatek sukralázy / isomaltázy, intolerance fruktózy, malabsorpce glukózy-galaktózy - v důsledku přítomnosti sacharózy v sirupu;
  • Období kojení;
  • Přecitlivělost na léčivou látku nebo pomocné složky léčiva.
  • Těhotenství;
  • Těžká dysfunkce jater.

Způsob podání a dávkování

Sirup a tablety se užívají perorálně, bez ohledu na příjem potravy. Dávka Claritinu pro dospívající nad 12 let a dospělé je 10 mg jednou denně (10 ml sirupu nebo 1 tableta).

Dávka léku pro děti ve věku 2-12 let se stanoví na základě tělesné hmotnosti:

  • Méně než 30 kg - 5 mg jednou denně (5 ml sirupu nebo půl tablety);
  • Více než 30 kg - 10 mg jednou denně (10 ml sirupu nebo 1 tableta).

Počáteční dávka léku pro děti a dospělé s těžce narušenou funkcí jater závisí na tělesné hmotnosti:

  • Méně než 30 kg - 5 mg 1krát za 2 dny (5 ml sirupu nebo půl tablety);
  • Více než 30 kg - 10 mg jednou za 2 dny (10 ml sirupu nebo 1 tableta).

U pacientů s chronickým selháním ledvin a starších pacientů není nutná úprava dávky.

Vedlejší efekty

  • Nervový systém: u dětí ve věku 2-12 let - únava (1%), nervozita (2,3%), bolesti hlavy (2,7%); u dospělých - nespavost (0,1%), ospalost (1,2%), bolest hlavy (0,6%);
  • Trávicí systém: u dospělých - zvýšená chuť k jídlu (0,5%).

Podle výsledků post-marketingových studií jsou velmi zřídka pozorovány následující skutečnosti:

  • Trávicí systém - gastrointestinální poruchy (gastritida, nauzea), sucho v ústech, dysfunkce jater;
  • Kůže - alopecie;
  • Nervový systém - únava, závratě;
  • Kardiovaskulární systém - palpitace, tachykardie;
  • Alergické reakce - anafylaxe, vyrážka.

speciální instrukce

Vzhledem k tomu, že antihistaminika mohou zkreslit výsledky kožních testů, je nutné ukončit užívání Claritinu 48 hodin před zamýšlenou diagnostickou studií..

U dětí ve věku 2–3 roky se doporučuje použít lék ve formě sirupu.

Nebyl identifikován žádný negativní účinek léku na schopnost pacientů provádět potenciálně nebezpečné činnosti vyžadující zvýšenou pozornost a rychlost psychomotorických reakcí. Je však třeba mít na paměti, že ve velmi ojedinělých případech dochází při užívání léku k ospalosti, která může negativně ovlivnit schopnost řídit vozidla nebo složité mechanismy.

Lékové interakce

Lék nezvyšuje účinek alkoholu (ethanolu) na centrální nervový systém. Účinnost léku není ovlivněna příjmem potravy.

Při současném podávání Claritinu s erytromycinem, cimetidinem nebo ketokonazolem bylo zaznamenáno zvýšení plazmatické koncentrace loratadinu, ale toto zvýšení nebylo klinicky významné, vč. podle elektrokardiogramu.

Podmínky skladování

Uchovávejte při teplotě nepřesahující 25 ° С, chráněné před světlem, suchem a mimo dosah dětí..

Skladovatelnost sirupu - 3 roky, tablety - 4 roky.

Našli jste v textu chybu? Vyberte ji a stiskněte Ctrl + Enter.

Claritin

Claritin: návod k použití a recenze

Latinský název: Claritin

ATX kód: R06AX13

Účinná látka: loratadin (loratadin)

Výrobce: Schering-Plough Labo N. V. (Belgie)

Popis a fotografie aktualizovány: 16.8.2019

Ceny v lékárnách: od 139 rublů.

Claritin - antialergikum, blokátor histaminu H1-receptory.

Uvolněte formu a složení

Dávkové formy Claritinu:

  • Tablety: ovál s rovnoměrnou strukturou bílé nebo téměř bílé barvy, číslo „10“ a ochranná známka „Pohár a baňka“ se nanášejí na stranu dělicí čarou, druhá strana je hladká (7, 10 nebo 15 ks. V blistrech, v kartonové krabičce) 1, 2 nebo 3 blistry);
  • Sirup: průhledná nažloutlá nebo bezbarvá kapalina bez viditelných částic (60 nebo 120 ml v lahvích z tmavého skla, v kartonové krabičce 1 lahev s dávkovací lžičkou nebo 5 ml odměrnou stříkačkou).

Léčivou látkou je loratadin:

  • 1 tableta - 10 mg;
  • 1 ml sirupu - 1 mg.
  • Tablety: kukuřičný škrob, monohydrát laktózy, stearát hořečnatý;
  • Sirup: glycerol, propylenglykol, umělá příchuť (broskev), monohydrát kyseliny citronové (nebo bezvodá kyselina citronová), sacharóza (zrnitá), benzoát sodný, čištěná voda.

Farmakologické vlastnosti

Claritin se vyznačuje antialergickými, antihistaminiky a antipruritickými vlastnostmi..

Farmakodynamika

Loratadin je tricyklická sloučenina s výrazným antihistaminickým účinkem a je selektivním blokátorem periferního H1-histaminové receptory. Antialergický účinek nastává krátce po podání a trvá dostatečně dlouho. Loratadin začíná fungovat do 30 minut po perorálním podání léku. Vrcholová fáze antihistaminického účinku je pozorována 8 až 12 hodin po nástupu účinku léčiva a trvá déle než 1 den.

Loratadin neprochází hematoencefalickou bariérou a neovlivňuje fungování centrálního nervového systému (centrální nervový systém). Během jeho podávání nebyl odhalen žádný sedativní nebo anticholinergní účinek klinického významu, proto léčivo nevyvolává ospalost a nesnižuje rychlost psychomotorických reakcí při použití v terapeutických dávkách. Příjem klaritinu nezpůsobuje prodloužení QT intervalu na EKG.

Dlouhodobá terapie nebyla doprovázena změnami životních funkcí, elektrokardiografií, laboratorními údaji ani výsledky fyzikálního vyšetření klinického významu. Loratadin není charakterizován významnou selektivitou pro H2-histaminové receptory. Látka není inhibitorem zpětného vychytávání norepinefrinu a nemá prakticky žádný účinek na funkci kardiostimulátoru ani na stav kardiovaskulárního systému..

Farmakokinetika

Loratadin je dobře a ve vysoké míře absorbován v gastrointestinálním traktu. Jeho maximální koncentrace v krevní plazmě je stanovena 1–1,5 hodiny po podání a maximální koncentrace jeho farmakologicky aktivního metabolitu desloratadinu je stanovena po 1,5–3,7 hodinách. Když je Claritin užíván s jídlem, doba k dosažení maximální koncentrace loratadinu a jeho metabolitu se zvyšuje asi o 1 hodinu, ale biologická dostupnost léčiva se nemění. Maximální hladina loratadinu a desloratadinu v krvi nezávisí na příjmu potravy.

U pacientů s chronickou renální dysfunkcí je plocha pod křivkou koncentrace-čas (AUC) a maximální koncentrace loratadinu a jeho hlavního metabolitu zvýšena ve srovnání s pacienty s normální funkcí ledvin. V tomto případě jsou poločasy loratadinu a desloratadinu identické s poločasy u zdravých pacientů. U pacientů s alkoholickým poškozením jater se maximální koncentrace a AUC loratadinu a desloratadinu zvyšují dvojnásobně ve srovnání s pacienty s normální funkcí jater.

Loratadin má vysoký stupeň vazby na plazmatické proteiny (97-99%), zatímco jeho metabolit vykazuje střední stupeň vazby (73-76%).

V procesu metabolismu se loratadin přeměňuje na desloratadin pomocí systému cytochromu P450 3A4 a v menší míře systému cytochromu P450 2D6. K jeho vylučování dochází ledvinami (přibližně 40% podané perorální dávky) a střevy (přibližně 42% perorální dávky) po dobu delší než 10 dnů, zejména ve formě konjugovaných metabolitů. Asi 27% dávky loratadinu je vylučováno močí do 24 hodin po užití Claritinu. Méně než 1% loratadinu se vylučuje nezměněné močí do 24 hodin po užití léku.

Biologická dostupnost loratadinu a desloratadinu je přímo úměrná perorální dávce Claritinu. Jejich farmakokinetické profily u dospělých a starších dobrovolníků v dobrém zdravotním stavu byly téměř stejné..

Poločas loratadinu je 3–20 hodin (v průměru 8,4 hodin). Tento ukazatel pro desloratadin je 8,8-92 hodin (průměrně 28 hodin). U starších pacientů je poločas účinné látky Claritin a jeho metabolit 6,7–37 hodin (průměr 18,2 hodin) a 11–39 hodin (průměr 17,5 hodin). Tento ukazatel se zvyšuje s alkoholickým poškozením jater (určeno závažností onemocnění) a zůstává nezměněno u pacientů s chronickým selháním ledvin.

Procedura hemodialýzy, která se provádí u pacientů s renální dysfunkcí, neovlivňuje farmakokinetické parametry loratadinu a desloratadinu..

Indikace pro použití

  • Eliminace příznaků spojených s celoroční a sezónní alergickou rinokonjunktivitidou (svědění nosní sliznice, kýchání, rinorea, slzení, svědění a pocit pálení v očích);
  • Kožní onemocnění alergické geneze;
  • Chronická idiopatická kopřivka.

Kontraindikace

  • Období kojení;
  • Přecitlivělost na léčivé složky.

Kromě toho je použití Claritinu kontraindikováno:

  • Tablety: nedostatek laktázy nebo malabsorpce glukózy-galaktózy, poruchy tolerance k galaktóze; věk do 3 let;
  • Sirup: nedostatek sukralázy nebo isomaltázy, intolerance fruktózy, malabsorpce glukózy-galaktózy; věk do 2 let.

Doporučuje se předepsat lék opatrně pacientům během těhotenství a při těžké jaterní dysfunkci..

Pokyny pro použití Claritinu: způsob a dávkování

Claritinový sirup a tablety se užívají perorálně 1krát denně v jakémkoli vhodném čase, bez ohledu na jídlo.

Doporučené dávkování má věková omezení a závisí na hmotnosti pacienta:

  • Pacienti starší 12 let: každá 10 mg (1 tableta nebo 10 ml sirupu);
  • Děti od 2 do 12 let: s hmotností do 30 kg - 5 mg každý (1/2 tablety nebo 5 ml sirupu), s hmotností 30 kg a více - 10 mg každý.

Claritin sirup se doporučuje pro děti od 2 do 3 let..

U pacientů (dospělých a dětí) s těžkou jaterní dysfunkcí je lék předepisován každý druhý den v obvyklých dávkách..

U chronického selhání ledvin au starších pacientů není nutná úprava dávky Claritinu.

Vedlejší efekty

Podle pokynů může Claritin způsobit nežádoucí účinky:

  • Z nervového systému: nervozita (u dětí), ospalost, bolesti hlavy, nespavost; velmi zřídka - únava, závratě;
  • Ze strany kardiovaskulárního systému: velmi zřídka - tachykardie, palpitace;
  • Z trávicí soustavy: zvýšená chuť k jídlu (u dospělých); velmi zřídka - gastrointestinální poruchy (nauzea, gastritida), sucho v ústech, abnormální funkce jater;
  • Ze strany kůže: velmi zřídka - alopecie;
  • Alergické reakce: velmi zřídka - anafylaxe, vyrážka.

Předávkovat

Předávkování Claritinem může být podezřelé z příznaků, jako je bolest hlavy, tachykardie, ospalost. V takovém případě byste měli okamžitě vyhledat lékaře. Jako léčba se obvykle předepisuje podpůrná a symptomatická terapie. Výplach žaludku a absorpce adsorbentů jsou povoleny (aktivní uhlí je smícháno s vodou v drcené formě).

Loratadin není vylučován hemodialýzou. Po poskytnutí pohotovostní péče je nutné sledovat stav pacienta.

speciální instrukce

Antihistaminika mohou zkreslit výsledky kožních testů, proto se doporučuje zastavit užívání Claritinu 48 hodin před diagnostickým vyšetřením kůže.

Protože u některých pacientů může účinek léku způsobit ospalost, doporučuje se být opatrný při řízení vozidel a mechanismů v průběhu terapie..

Aplikace během těhotenství a laktace

Bezpečnost užívání loratadinu během těhotenství nebyla dosud přesně potvrzena. Použití Claritinu je proto možné pouze tehdy, pokud pravděpodobné přínosy léčby pro matku převáží potenciální rizika pro plod..

Loratadin a desloratadin přecházejí do mateřského mléka, proto je třeba při předepisování léku během kojení ukončit kojení.

Se zhoršenou funkcí ledvin

U pacientů s renální nedostatečností by počáteční dávka měla být 10 mg [1 tableta Claritinu nebo 10 ml (2 čajové lžičky) sirupu] každý druhý den.

Pro porušení funkce jater

U pacientů s poškozením jater by počáteční dávka léčiva neměla překročit 10 mg [1 tableta nebo 10 ml (2 čajové lžičky) sirupu] každý druhý den.

Lékové interakce

Při současném použití účinek Claritinu nezvyšuje účinek alkoholu na nervový systém.

Pokud je Claritin kombinován s erytromycinem, ketokonazolem nebo cimetidinem, dochází k mírnému zvýšení plazmatické koncentrace loratadinu, ale nemá to žádné klinické důsledky, včetně elektrokardiografických údajů..

Analogy

Analogy Claritinu jsou: Loratadin, Loratadin-Akrikhin, Lorahexal, Lomilan, Klarotadin, Claridol, Lotaren, Clarisens, Clarifer, Clarfast, Clarifarm, Klallergin, Klargotil, Alerpriv, Erolin, Erius.

Podmínky skladování

Skladujte při teplotách do 25 ° C. Uchovávejte mimo dosah dětí.

Doba použitelnosti: tablety - 4 roky, sirup - 3 roky.

Podmínky výdeje z lékáren

K dispozici bez lékařského předpisu.

Recenze o Claritin

Na internetu se často objevují recenze Claritinu, a to jak ve formě tablet, tak i ve formě sirupu, jsou však velmi protichůdné. Mnoho pacientů uvádí, že léčba léčivem byla docela účinná. Někteří pacienti však museli léčbu přerušit, protože jejich alergické příznaky zůstaly stejné. Alergisté to vysvětlují rozdílem v příčinách a projevech alergických onemocnění u různých lidí. Claritin jako monoterapie se s takovými podmínkami nemůže vždy vyrovnat.

Je třeba poznamenat, že i přes velkou popularitu Claritinu nejsou tablety ani sirup charakterizovány tak širokým spektrem účinku, aby okamžitě odstranily všechny alergické symptomy. Někteří pacienti hlásí vývoj nežádoucích účinků, například kožní vyrážky, bolesti hlavy, ospalost. Pokud k nim dojde, měli byste okamžitě kontaktovat odborníka. Je přísně kontraindikováno brát Claritin samostatně, bez konzultace s lékařem, protože samoléčení může vyvolat zhoršení příznaků.

Cena za Claritin v lékárnách

Cena claritinu v tabletách se v zásadě pohybuje od 186 do 233 rublů (u balení obsahujícího 10 kusů) nebo od 503 do 623 rublů (u balení obsahujícího 30 kusů). Lék si můžete objednat ve formě sirupu na 220 - 268 rublů (pro 60 ml láhev).

Více Informací O Alergických Onemocnění