Levocetirizin

  • Kliniky

V současné době existuje mnoho různých mýtů a stereotypů týkajících se používání antihistaminů mezi odborníky a pacienty, které často komplikují výběr optimálního léku pro léčbu alergií. K objasnění tohoto problému jsme se obrátili na Romana Anatolyeviče Babčenka, kandidáta na lékařské vědy, produktového manažera farmaceutické společnosti "UCB Pharma S.A." (Belgie), která uvádí na ukrajinský farmaceutický trh původní antihistaminika cetirizin (ZIRTEK ®) a levocetirizin (KSIZAL ®).

- Jak víte, hlavním mediátorem alergické reakce je histamin, který se po opakovaném kontaktu s alergenem uvolňuje ze žírných buněk (basofilů) a vede k výskytu takových typických alergických příznaků, jako je rinorea, otoky, svědění a kýchání. Histamin však má další vlastnost, která byla studována až na konci minulého století. Interakce s histaminovými receptory typu I (H1-histaminové receptory) umístěné na povrchu endotelových buněk krevních cév, histamin aktivuje protein nazývaný nukleotidový faktor kappa-beta (NF-kB). NF-kB zase podporuje syntézu prozánětlivých mediátorů, včetně adhezních molekul, které napomáhají migraci eosinofilů na místo alergické reakce. Tato kaskáda alergických reakcí se nazývá alergický zánět..

"Tým KSIZAL ®". Zaměstnanci společnosti "UCB" jsou vždy připraveni poskytnout komplexní informace o používání antihistaminik

Jak ukazují další studie, antihistaminika tím, že udržují neaktivní receptory histaminu typu I, brání aktivaci NF-kB a výskytu alergického zánětu. V současné době je protizánětlivý účinek již prokázán v klinických studiích u 7 antihistaminů (včetně léků levocetirizinu a cetirizinu), což naznačuje, že účinek na závažnost alergického zánětu je třídou vlastností antihistaminů.

- Jak ukazují výsledky klinických studií, závažnost antialergických a protizánětlivých účinků přímo závisí na množství H1-histaminové receptory, které jsou schopny blokovat antihistaminové léčivo, to znamená z obsazení receptorů. Tento ukazatel zase závisí na koncentraci, při které se antihistaminikum hromadí na buněčném povrchu, kde jsou umístěny histaminové receptory (Gillman Sh., Gillard M. et al., 2009). Například léčivo KSIZAL® za 24 hodin po aplikaci má schopnost blokovat největší počet histaminových receptorů ve srovnání se zástupci této skupiny léčiv, což mu umožňuje výrazný antialergický a protizánětlivý účinek (tabulka 1).

- Jedním z nejobjektivnějších způsobů, jak posoudit účinek antihistaminik na závažnost alergické zánětlivé reakce v klinickém prostředí, je použití metody termografie obličeje. Jak víte, místní přírůstek tělesné teploty spolu s bolestí, hyperémií, otokem a dysfunkcí je jedním ze známek zánětu. V souladu s tím, měřením teploty v nosní dutině na pozadí použití různých antihistaminů, lze posoudit stupeň jejich vlivu na závažnost zánětlivé reakce (Larbig M., Stamm H., Hohlfeld J. a kol., 2005; Larbig M., Burtin B., Martin L., 2006).

V roce 2005 skupina vědců z Ústavu toxikologie a experimentální medicíny. Josef Fraunhofer (Fraunhoferův institut pro toxikologii a experimentální medicínu), Německo, použil termografii k vyhodnocení účinku XIZAL®, desloratadinu a placeba na závažnost alergického zánětu nosní sliznice u zdravých dobrovolníků. Dvě hodiny po užití léčiv nebo placeba se do nosní dutiny pomocí aerosolu nastříkálo 140 mg histaminu, poté se provedla termografie obličeje. Znázorněno na Obr. 1, výsledky termografie ukazují, že pouze KSIZAL® vykazoval významný protizánětlivý účinek, více než dvakrát nižší teplotu v nosní dutině, který se zvýšil po injekci histaminu, který způsobil zánětlivou reakci. Autoři studie považovali rozdíl ve výsledcích termografie na pozadí užívání placeba a desloratadinu za nespolehlivý (Larbig M., Stamm H., Hohlfeld J. a kol., 2005)..

StůlKoncentrace některých antihistaminů v extracelulární tekutině a jejich obsazení H1-histaminových receptorů (Gillman Sh., Gillard M. a kol., 2009; ve znění pozdějších předpisů)
DrogaKoncentrace na povrchu H1-histaminových receptorů, nmol / lObsazení receptoru,%
po 4 hodinách.po 24 hodinách.po 4 hodinách.po 24 hodinách.
Ksizal ® (levocetirizin)28490%57%
Fexofenadin1741.495%12%
Desloratadine10,371%43%

V roce 2006 provedla stejná skupina vědců podobnou studii, která porovnávala účinek na závažnost histaminem vyvolané zánětlivé odpovědi mezi XISAL®, fexofenadinem a placebem. Výsledky této studie ukázaly, že jak KSIZAL®, tak fexofenadin významně potlačují histaminem indukovanou zánětlivou odpověď hodnocenou termografií obličeje. Protizánětlivá aktivita přípravku KSIZAL však byla 24 hodin po jeho aplikaci výrazně vyšší než u fexofenadinu. Kromě toho měl KSIZAL® výrazně výraznější pozitivní vliv na kvalitu života pacientů (Larbig M., Burtin B., Martin L., 2006).

- Bohužel takové rozdíly stále existují, a to způsobuje naše hluboké znepokojení. To se týká především nesrovnalostí v indikacích pro použití původní a generické verze levocetirizinu. Původní lék má tři z nich: sezónní a přetrvávající alergickou rýmu, jakož i chronickou idiopatickou kopřivku. Zahrnutí dalších indikací pro použití do pokynů pro přípravky levocetirizinu nebylo potvrzeno příslušnými klinickými studiemi, a proto se jeví sporné.

Naším zájmem je také přítomnost některých generických léků levocetirizinu v návodu k použití položky, která umožňuje použití tabletové formy tohoto léku u dětí starších 2 let (v původním léku je tabletová forma povolena pro děti až po dosažení 6 let věku) a také ke zvýšení denní dávky léčiva na 10 mg (2 tablety), což není uvedeno v pokynech pro lékařské použití původního léčiva. Důvody pro provedení těchto změn v registračních dokumentech generických léků levocetirizinu jsou také podle našeho názoru poněkud pochybné..

Vzhledem k tomu, že tyto nesrovnalosti mohou mít potenciální negativní důsledky pro ukrajinské pacienty, kteří užívají přípravky levocetirizinu, včetně dětí, a aby nezaváděli ukrajinské odborníky, podala UCB petici u Státního farmakologického centra Ministerstva zdravotnictví Ukrajiny, které rozhodnutí uložilo výrobcům generických léků levocetirizinu, aby změnili pokyny pro lékařské použití a uvedli je do souladu s pokyny pro použití původního léku levocetirizinu, který je registrován na Ukrajině pod obchodním názvem KSIZAL ®.

Jsme rádi, že naše jednání postupně získává porozumění mezi kolegy z jiných farmaceutických společností. Ukrajinský zastupitelský úřad Actavis Group, který na Ukrajině prodává drogu Aleron®, která je generickou verzí levocetirizinu, tedy ve svém oficiálním dopise informoval, že „... že podle nařízení Ministerstva zdravotnictví Ukrajiny ze dne 06.05.2010 č. 386, registrační materiály této drogy Aleron ®, byly provedeny příslušné změny... "a" že všechny série této drogy, vydané po 06.05.2010, budou na Ukrajinu importovány již s novou instrukcí... ". Jsme si jisti, že v této záležitosti najdeme porozumění od jiných generických společností..

S čím Cetirizine pomáhá?

Antihistaminika jsou nezbytnými léky pro většinu alergických onemocnění a projevů. Obvykle jsou k dispozici bez lékařského předpisu. Jedním z těchto léků je cetirizin. Na jeho základě bylo vyvinuto mnoho dalších antihistaminik druhé generace. V článku se budeme zabývat indikací pro použití cetirizinu, jeho účinností a analogů.

Drogová akce

Cetirizin jako samostatný lék a účinná látka jiných léků je zařazen na seznam životně důležitých a nejdůležitějších léčiv v naší zemi. Na Západě je na 74. místě mezi nejvíce předepisovanými léky. Účinkem léku je blokovat určité H1-histaminové receptory a zabránit jim v navázání na histamin.

Histamin způsobuje slzení, kýchání, pod jeho vlivem kůže zčervená, začíná svědění, oči lidí s alergiemi bobtnají.

Cetirizin se proti němu aktivně staví, zmírňuje tuto symptomatologii. Má opačný účinek histaminu, je "inverzní agonista".

Droga je schopna zabránit vývoji a zmírnit průběh alergií, zmírňuje svědění.

Účinný v časných stádiích alergických reakcí, pomáhá se zánětem v pozdním stádiu. Snižuje bronchospasmus při bronchiálním astmatu, pokud byl způsoben histaminem. Je to také dobré, protože není návykové. Po ukončení terapie trvá terapeutický účinek až tři dny..

Role histaminu v těle

Histamin je určen k vyvolání různých alergických reakcí v těle. Z tohoto důvodu dochází ke křečím průdušek, poté se objeví stav podobný udušení. Vyrábí se z histidinu, který se nachází v různých množstvích v kožních tkáních, plicích, střevech.

Histamin je schopen ovlivnit skupiny H-receptorů, což způsobuje tři typy reakcí:

    H1 receptor je umístěn v hladkém svalstvu, centrálním nervovém systému. Když je jim histamin vystaven, začíná proces křečí průdušek, krevních cév, ovlivňuje činnost hypofýzy.

To je nezbytné k blokování šíření alergenu a jeho odstranění z těla. Ale pokud je člověk neustále v kontaktu s antigenem, jeho ochranné schopnosti se sníží. Po kontaktu s některými rostlinami začne otok sliznice a nos bude neustále blokován. A některé reakce způsobené histaminem jsou život ohrožující. Anafylaktický šok je velmi nebezpečný. Antihistaminika, včetně cetirizinu, jsou způsobena blokováním produkce histaminu.

V jakých případech berou?

Jednou z hlavních indikací pro použití cetirizinu je sezónní alergická rýma (když se období květu stane pro alergickou osobu katastrofou). Po četných studiích se ukázalo, že závažnost symptomů byla aktivně snížena a prakticky nedošlo k žádným vedlejším účinkům. U chronické alergické rýmy je lék také účinný.

Cetirizin je často předepisován pro ekzém, ale jeho účinnost a bezpečnost při této diagnóze je zpochybňována.

Studie prokázaly, že léčivo není účinné proti vedlejším účinkům nevirapinu (antiretrovirové léky podávané pacientům infikovaným HIV)..

Příjem cetirizinu s posledně uvedeným onemocněním probíhá pouze při komplexní terapii. Všechny antihistaminika působí proti kopřivce. Další údaje:

  • alergická konjunktivitida;
  • alergická dermatitida;
  • svědicí pokožka;
  • atopické bronchiální astma.

Léčba v obvyklé dávce nepracuje okamžitě, ale léčba může být urychlena užitím 20 mg Levocetirizinu. Je také slabý pro chronický alergický kašel u dětí. Ušetří před kopřivkou ve velké dávce, která je způsobena antiretrovirovými léky.

Bezpečnost a kontraindikace

Cetirizin není nej toxičtější lék. V případě předávkování léky osoba pociťuje silnou ospalost, sucho v ústech, zácpu a zvýšenou podrážděnost. Tyto příznaky mohou být odstraněny výplachem žaludku, léčbou klinických projevů. Nelze použít u dětí do 6 let. Vedlejší účinky jsou vzácné. Ale někdy je nauzea, závratě, kožní vyrážky, rozruch. Kontraindikace jsou následující:

  • přecitlivělost na léčivou látku, hydroxyzin, další složky léčiva;
  • snížená funkce ledvin;

Studie s cetirizinem stále probíhají. Studie 2018 zkoumala účinek léku na kognitivní schopnosti pacienta. Ukázalo se, že lék má někdy negativní vliv na kognitivní schopnosti člověka. Obecně je však lék bezpečný a mnoho studií to úspěšně prokázalo..

Působení levocetirizinu

Jedná se o lék se stejným účinkem. Léčivou látkou je levocetirizin dihydrochlorid. Hlavním faktorem pro přijetí jsou nemoci spojené se zvýšenou vnímavostí těla, reakce na antigen. Levocetirizin se používá proti:

Někdy se lék používá při komplexní terapii proti angioedému nebo anafylaktickému šoku. Účelem léku je blokovat receptory histaminu H1 a zabránit křečím hladkých svalů. Rozšiřuje kapiláry, zvyšuje jejich propustnost, zmírňuje otoky, svědění. Pokud trpí rýma, výtok z nosu se snižuje. Užívání léků na astma snižuje potřebu dalších léků.

Srovnání s Levocetirizinem

Pokud je cetirizin antihistaminikem druhé generace, pak se purifikovaný izomer levocetirizinu někdy uvolní do třetí nebo čtvrté. Podle výzkumu je levocetirizin o něco účinnější, ale více než 40% pacientů zůstane nedotčeno. Jeho hlavním rozdílem od podobných léků je téměř úplná absence sedativního účinku..

Pokud zjistíte, jaký je rozdíl mezi Levocetirizinem a Cetirizinem, stojí za zmínku, že při prvním léku není téměř žádná ospalost. Výrobci slibují dlouhodobý účinek. Rovněž je třeba poznamenat, že levocetirizin může zničit větší počet alergických ukazatelů. Ale jeho soupeř má několik forem propuštění:

To je významná výhoda. A sladký sirup je skutečným záchranářem pro maminky, které se snaží u svých dětí zmírnit alergické symptomy. Obecně jsou rozdíly nevýznamné.

Srovnání s Tavegilem

Clemastin (nebo Tavegil) je poměrně účinný lék. Léčivou látkou je clemastin hydrofumarát. Léky první generace. Syntetizoval to dlouhou dobu. Hlavní rozdíly od Cetirizinu:

    Léky první generace jsou rozpustné v tucích, takže mohou snadno překročit hematoencefalickou bariéru. Proto ospalost, oslabená koncentrace.

Tavegil je nezbytný pro pacienta v poměrně vysokých dávkách. Je to však návykové a vyžaduje změnu na jiný lék po 20 dnech. Jejich přítomnost v injekční formě je nutná, pokud je nutné zachránit život člověka. Léky druhé generace nesedativní.

Cetirizin nebo Suprastin

Oba léky jsou antihistaminika. Suprastin se používá k léčbě pacientů různého věku. Je také předepisován kojencům, ale dávkování je upravováno současně, je zakázáno pro těhotné a kojící ženy. Stejná situace jako u cetirizinu, ale kapky jsou předepsány dětem od šesti měsíců věku. Další rozdíly:

CetirizineSuprastin
Účinná látkaCetirizin dihydrochloridChloropyramin hydrochlorid
Formulář vydáníTablety, kapkyTablety, ampule
Cena, rub.)50 a vyššíod 120
GeneraceII
Počátek ospalostiNezpůsobuje toVolá

Pokud přemýšlíte o tom, který je lepší, Cetirizin nebo Suprastin, stojí za zmínku, že málokdy způsobuje vedlejší účinky. Lékaři však tvrdí, že Suprastin má výraznější antialergický účinek. Ten však vyžaduje častější vstup, až čtyřikrát denně. Lék také vysychá sliznice, způsobuje, že hlen v plicích je viskóznější. Proto může použití Suprastinu vést ke vzniku různých komplikací, když se snaží opravit akutní respirační infekce. Suprastin se nejlépe předepisuje k blokování akutních alergických reakcí, při nichž ostatní léky nepomáhají.

Analogy cetirizinu

Na farmaceutickém trhu je mnoho antihistaminik. A mnoho z nich je vyrobeno na základě Cetirizinu. Pokud věnujete pozornost Cetrinu, je třeba poznamenat, že nemůže blokovat pouze aktivitu histaminu.

Stačí vypít Tsetrin jednou denně a jeho působení začíná za 20 minut.

Je schopen snížit množství syntetizovaného histaminu. Snižuje se závažnost pozdních projevů přecitlivělosti. K dispozici ve formě sirupu. Další analogy:

názevÚčinná látkaCena, rub.)Výrobce
ZyrtecCetirizin dihydrochlorid150-400"YUSB Farshim" (Švýcarsko)
Zodak130-300Sanofi Rusko (Rusko)
Cetrin130-230"Dr. Reddy's Laboratories" (Indie)

Vyrábějí se v různých formách, s Cetirizinem jsou také tablety na alergie a kapky, které mají také protizánětlivé vlastnosti. Pokud bude použit jako profylaktický průběh, sníží se frekvence příznaků bronchiálního astmatu. Tento lék pomůže snížit pravděpodobnost opakování dalších alergických projevů.

Výhody a nevýhody

Cetirizin nevyléčí úplně alergie, které jsou charakteristické pro všechny antihistaminika. Ulehčí to ale příznaky a život alergického pacienta. Významnou nevýhodou léku je pravděpodobný abstinenční syndrom.

Tělo si zvykne, když droga neustále potlačuje histamin a nereaguje okamžitě, pokud interakce zmizí. Proto by se při dlouhodobém používání mělo dávkování postupně snižovat, aby se těžké příznaky znovu nevracely..

Obecně byla prokázána účinnost a bezpečnost Cetirizinu. Používá se k úlevě od řady alergických symptomů, zejména nosních a očních symptomů. Lék je také účinný proti příznakům kopřivky a alergické dermatitidy. Bylo to hodně prozkoumáno a všechny studie prokázaly jeho bezpečnost. Proto jsou nyní antihistaminika na základě toho jedním z hlavních léků, které zastavují a předcházejí alergickým symptomům..

Sdílej se svými přáteli

Udělejte něco užitečného, ​​nebude to trvat dlouho

Loratadin nebo cetirizin: což je lepší pro alergie?

Loratadin (Claritin) a cetirizin (Zyrtec) jsou nejoblíbenějšími léky na léčbu alergií v ruských lékárnách, které lze zakoupit bez lékařského předpisu..

Loratadin a cetirizin jsou antihistaminika, která úspěšně zmírňují příznaky alergie: slzení, svědění, vyrážka, otoky.

Oba léky pomáhají s kontaktní dermatitidou, kousnutím hmyzem, potravinovými alergiemi u dětí i dospělých.

Přestože Claritin a Zyrtec patří do stejné skupiny, obsahují zcela odlišné účinné látky, mají různé účinky na tělo a jsou pacienty tolerovány.

Dnes zjistíme, co je lepší pro alergie - loratadin nebo cetirizin.

Jak fungují antihistaminika?

Když člověk přijde do kontaktu s alergenem, imunitní systém prudce reaguje na cizí látky tím, že vytvoří zánětlivý mediátor, histamin. Je to histamin, který je zodpovědný za alergické příznaky, jako je zarudnutí kůže, rýma (rýma), nosní kongesce, svědění očí a vodnaté oči, kašel, dušnost a sípání. Imunitní systém reaguje vytvářením extra hlenu, který pomáhá vyčistit dýchací cesty od nepřátelských látek.

Antihistaminika blokují buněčné "receptory" - receptory H1-histaminu, což brání vazbě histaminu na slizniční buňky a způsobuje alergické symptomy. Vynikají při snižování reakcí na menší nebo neškodné alergeny, jako je pyl, prach a domácí mazlíčky.

Cetirizin je antihistaminikum s mírným sedativním účinkem. V mnoha ohledech je podobný antihistaminikům druhé generace, jako je desloratadin (Erius), fexofenadin (Telfast), levocetirizin (Azerzine) nebo azelastin (Allergodil).

Na rozdíl od antihistaminů 1. generace (suprastin) tyto moderní drogy nepronikají dobře do mozku, proto způsobují menší ospalost a letargii..

Loratadin je antihistaminikum druhé generace s dlouhou životností, které v doporučených dávkách nepřekračuje mozkovou bariéru. Nemá téměř žádný vliv na reakci a koncentraci.

Jaký je rozdíl mezi Loratadinem a Cetirizinem??

Čas akce

Bezpečnost

Claritin a Zyrtec jsou považovány za jeden z nejúčinnějších a nejbezpečnějších léků na alergie, proto se prodávají v lékárnách po celém světě bez lékařského předpisu. Jak ale můžete hádat, neexistují absolutně bezpečné léky. Při závažném onemocnění jater by mělo být Loratadin užíváno opatrně - do značné míry to závisí na „zpracování“ jaterních enzymů.

Současně je cetirizin vylučován ledvinami hlavně nezměněn. Oba léky často reagují s jinými léky a doplňky, proto by při jejich kombinaci měla být věnována mimořádná opatrnost!

Ospalost

Mnoho alergických tablet způsobuje ospalost. To je hlavní problém, který způsobuje, že pacienti odmítají léčbu. Zyrtec a Claritin ovlivňují mozek mnohem méně než starší antihistaminika. Cetirizin však s větší pravděpodobností způsobuje ospalost než loratadin. To bylo prokázáno mnoha klinickými studiemi od roku 2000..

Skeptičtí kolegové si mohou prohlížet publikaci Loratadine versus cetirizine: hodnocení somnolence a motivace během pracovního dne v klinické terapii. Nepoužívejte cetirizin, pokud řídíte nebo vykonáváte potenciálně nebezpečnou práci, která vyžaduje zvláštní pozornost!

Alergie během těhotenství

Bezpečnost cetirizinu u těhotných žen nebyla dostatečně studována. Údaje z pokusů na zvířatech a omezené pozorování těhotných žen prováděné v zahraničí neodhalily další riziko malformací. Látka přechází do mateřského mléka.

Bezpečnost Loratadinu v těhotenství je také špatně pochopena..

Pokusy na zvířatech neodhalily teratogenní ani embryotoxické vlastnosti.

Pozorování těhotných žen, které náhodně užily drogu v prvním trimestru, neodhalily další riziko vrozených vad u dětí. Látka přechází do mateřského mléka.

Vedlejší účinky loratadinu a cetirizinu

Nejběžnější vedlejší účinky cetirizinu jsou:

- ospalost (u 14% pacientů)
- bolest hlavy
- závrať
- únava
- suchá ústa
- nevolnost

Vzácnější, ale závažné vedlejší účinky:

- křeče
- ztráta vědomí
- tlaková ztráta
- alergické reakce

Nejběžnější vedlejší účinky loratadinu jsou:

- bolest hlavy
- ospalost
- únava
- suchá ústa

Rovněž byla hlášena nervozita a neobvyklé problémy s usínáním.

Jak brát loratadin a cetirizin?

Cetirizin se užívá s jídlem nebo bez jídla:

- dospělí a děti od 12 let v denní dávce 10 mg, jednou denně
- děti od 6 do 12 let v denní dávce 10 mg, rozdělené do dvou dávek
- děti od 2 do 6 let v denní dávce 5 mg, rozdělené do dvou dávek

Loratadin by měl být užíván odděleně od jídla:

- dospělí a děti od 6 let v dávce 10 mg jednou denně
- děti od 2 do 6 let v dávce 5 mg jednou denně

Společný příjem loratadinu s jídlem prodlužuje nástup účinku!

Jak Zyrtec a Claritin interagují s jinými léky?

Cetirizine

Theofylin (lék na astma) zpomaluje uvolňování léčiva z těla a zvyšuje koncentraci v krvi o 16%, čímž zvyšuje jeho účinky a vedlejší účinky. Podle odborníků FDA cetirizin interaguje s 570 léčivy: diphengindamin, duloxetin, pregabalin, alprazolam atd..

Cetirizin se dobře nemíchá s alkoholem!

Loratadin

Erytromycin, cimetidin a ketokonazol (Nizoral) zvyšují koncentraci látky a těla a zpomalují transformaci loratadinu v játrech. Zvýšení vedlejších účinků. Interakce s více než 60 léky: amiodaron, karbamazepin, rifampicin, flukonazol, terbinafin, mifepriston, třezalka tečkovaná, antiretrovirová léčiva atd..

Loratadin není kompatibilní s alkoholem!

Který lék je lepší pro alergie?

Oba antihistaminy jsou bezpečné a vysoce účinné, skvělé pro symptomy senné rýmy, alergie na potraviny a léky a kontaktní dermatitidu.

Hlavní faktory při výběru:

- cetirizin začíná jednat rychleji
- cetirizin významně častěji způsobuje ospalost
- loratadin je nežádoucí brát pro problémy s játry
- podívejte se na interakce při užívání jiných pilulek
- nekombinujte alergické léky s alkoholem

Konstantin Mokanov: Master of Pharmacy and Professional Medical Translator

Výběr antihistaminika: pohled farmakologa

* Impact factor pro rok 2018 podle RSCI

Časopis je zařazen do Seznamu recenzovaných vědeckých publikací Komise pro vyšší atestaci.

Přečtěte si nové vydání

Článek je věnován problému výběru antihistaminikového léku z pohledu farmakologa

Pro citaci. E. N. Kareva Výběr antihistaminika: pohled farmakologa // BC. 2016. č. 12.P. 811–816.

Antihistaminika (AGP) jsou první linií léčby většiny alergických onemocnění. Vztahují se zejména na léky bez lékařského předpisu, vstoupily do naší praxe dlouho a pevně a byly používány více než půl století. Výběr těchto léků se často provádí empiricky nebo dokonce na milost a nemilost pacientů, ale existuje mnoho nuancí, které určují, jak efektivní bude konkrétní lék pro konkrétního pacienta, což znamená, že k výběru těchto léků musí být přistupováno neméně odpovědně než například výběr antibiotika.
Každý odborník ve své klinické praxi pravděpodobně narazil na situace, kdy určité léčivo nemělo požadovaný klinický účinek nebo nezpůsobilo hyperergické reakce. Na čem to záleží a jak lze minimalizovat rizika? Variabilita reakce na léčivo je nejčastěji spojena s aktivitou metabolických enzymů v játrech pacienta, v případě polyfarmace se situace zhoršuje (5 nebo více předepsaných léků současně). Jedním ze skutečných způsobů, jak snížit riziko nepřiměřené reakce těla na lék, je proto vybrat si lék, který není metabolizován v játrech. Kromě toho je při výběru AGP důležité vyhodnotit následující parametry: sílu a rychlost nástupu účinku, možnost dlouhodobého užívání, poměr přínosů a rizik (účinnost / bezpečnost), snadnost použití, možnost jeho použití se souběžnou patologií v kombinaci s jinými léky u daného pacienta, způsob eliminace, potřeba titrace dávky, cena.
Chcete-li tento problém vyřešit, zvažte aktuální informace o histaminu a antihistaminikách.
Histamin a jeho role v těle
Histamin v lidském těle plní řadu fyziologických funkcí, hraje roli neurotransmiteru a podílí se na mnoha patobiologických procesech (obr. 1).

Hlavním depotem histaminu v těle jsou žírné buňky a bazofily, kde je ve formě granulí ve vázaném stavu. Největší počet žírných buněk je lokalizován v kůži, sliznicích průdušek a střev.
Histamin realizuje svou aktivitu výhradně prostřednictvím vlastních receptorů. Moderní koncepty funkční zátěže histaminových receptorů, jejich lokalizace a mechanismy intracelulární signalizace jsou uvedeny v tabulce 1..

Kromě fyziologických funkcí se histamin podílí na vývoji zánětlivého procesu jakékoli povahy. Histamin způsobuje svědění, kýchání a stimuluje sekreci nosní sliznice (rinorrhea), kontrakci hladkých svalů průdušek a střev, tkáňovou hyperémii, dilataci malých krevních cév, zvýšenou vaskulární permeabilitu pro vodu, bílkoviny, neutrofily, tvorbu zánětlivého edému (nazální kongesci).
Hladina histaminu v těle se vždy zvyšuje nejen u alergických onemocnění, ale také u všech patologických procesů s výraznou zánětlivou složkou. To se projevuje u chronických infekčních a zánětlivých onemocnění dýchacích cest a urogenitálního traktu, akutních virových infekcí dýchacích cest a chřipky [1-3]. Současně je denní množství histaminu v moči s chřipkou přibližně stejné jako při exacerbaci alergických onemocnění. Proto je patogeneticky podloženým a klinicky užitečným krokem snížení aktivity histaminového systému v podmínkách jeho zvýšené aktivity. V zásadě může být histaminergní aktivita těla potlačena buď snížením množství volného histaminu (inhibice syntézy, aktivace metabolismu, inhibice uvolňování z depotu), nebo blokádou signálů histaminových receptorů. V klinické praxi byla použita léčiva, která stabilizují membrány žírných buněk, čímž brání uvolňování histaminu. Nástup požadovaného účinku při jejich použití však musí čekat dlouho a terapeutická účinnost této skupiny léků je velmi mírná, takže se používají výhradně pro profylaktické účely. Při použití antihistaminik se dosáhne rychlého a výrazného účinku.

Klasifikace antihistaminů
Podle klasifikace přijaté Evropskou akademií alergenů a klinických imunologů jsou všechny antihistaminika rozděleny do dvou generací, v závislosti na jejich účinku na centrální nervový systém..
Antihistaminika 1. generace
Antagonisté H1 první generace procházejí hematoencefalickou bariérou (BBB) ​​a mohou stimulovat i potlačovat centrální nervový systém (obr. 2). Typicky většina pacientů trpí posledně jmenovanými. Sedativní účinek antihistaminů 1. generace je subjektivně zaznamenán u 40–80% pacientů. Absence sedativního účinku u jednotlivých pacientů nevylučuje objektivní negativní účinek těchto léků na kognitivní funkce, kterým pacienti nemusí věnovat pozornost (schopnost řídit, studovat atd.). Dysfunkce centrálního nervového systému je pozorována i při použití minimálních dávek těchto prostředků. Účinek AHP 1. generace na centrální nervový systém je stejný jako u alkoholu a sedativ. U některých pacientů léčených konvenčními dávkami antihistaminik byla hlášena stimulace a projevuje se jako úzkost, nervozita a nespavost. Centrální vzrušení je obvykle charakteristické pro předávkování AHP 1. generace, může to vést k záchvatům, zejména u dětí.

Při tvorbě AGP I se kromě sedativního účinku a účinku na kognitivní funkce pozorují:
• krátkodobý účinek (nucený příjem 3-4krát denně);
• rychlý rozvoj tachyfylaxe (je nutné měnit lék každých 7-10 dní);
• nízká selektivita účinku: kromě histaminových receptorů H1 blokují receptory pro acetylcholin, adrenalin, serotonin, dopamin a iontové kanály, což způsobuje mnoho vedlejších účinků: tachykardie, suché sliznice, zvýšená viskozita sputa. Mohou zvýšit nitrooční tlak, narušit močení, způsobit bolest žaludku, zácpu, nevolnost, zvracení a zvýšit tělesnou hmotnost [4, 5]. Proto mají tato léčiva řadu závažných omezení pro použití u pacientů s glaukomem, benigní hyperplazií prostaty, kardiovaskulární patologií atd..
Při akutní otravě s AGP 1. generace představují jejich hlavní účinky největší nebezpečí: pacient pociťuje vzrušení, halucinace, ataxii, zhoršenou koordinaci, křeče atd. Pevné, rozšířené zornice na zarudlé tváři, spolu se sinusovou tachykardií, zadržováním moči, sucho v ústech a horečkou. podobné příznakům otravy atropinem.
U dětí s předávkováním AHP 1. generace se mohou objevit vzrušení a křeče, proto odborníci v mnoha zemích naléhají na odmítnutí léčby dětí z této skupiny drog nebo na jejich použití pod přísnou kontrolou. Kromě toho může sedace narušit učení a výkon dětí ve škole..

Antihistaminika II. Generace
Nové AGP (generace II) nepronikají do BBB, nemají sedativní účinek (obr. 2).
Poznámka: léky třetí generace nebyly dosud vyvinuty. Některé farmaceutické společnosti zavádějí nové léky, které se objevily na farmaceutickém trhu jako AGP III - nejnovější generace. Byly provedeny pokusy klasifikovat metabolity a stereoizomery moderních AGP jako generace III. V současné době se však předpokládá, že tyto léky patří do AGP generace II, protože mezi nimi není významný rozdíl. Podle konsensu o antihistaminech bylo rozhodnuto vyhradit jméno „třetí generace“ pro označení syntetizovaných AGP v budoucnosti, které se budou lišit od známých sloučenin v řadě základních charakteristik..
Na rozdíl od starých drog AGP druhé generace prakticky nepronikají do BBB a nezpůsobují sedativní účinek, takže je lze doporučit řidičům, lidem, jejichž práce vyžaduje soustředění pozornosti, žáků a studentů. Pojem „prakticky“ se zde používá, protože ve velmi vzácných případech a při užívání léků druhé generace jsou možné případy sedace, jedná se však spíše o výjimku z pravidla a závisí na individuálních charakteristikách pacienta.
AGP druhé generace jsou schopny selektivně blokovat receptory H1, rychle zajistit klinický účinek s dlouhodobým účinkem (po dobu 24 hodin), zpravidla nezpůsobují závislost (bez tachyfylaxe). Díky svému vyššímu bezpečnostnímu profilu jsou preferovány pro starší pacienty (nad 65 let).

Antihistaminika II. Generace
Vlastnosti farmakokinetiky
Metabolismus AGP II. Generace
Všechny AGP generace II jsou rozděleny do 2 velkých skupin, v závislosti na potřebě metabolické aktivace v játrech (obr. 3)..

Potřeba metabolické aktivace v játrech je spojena s řadou problémů, z nichž hlavní je nebezpečí interakce s léčivem a pozdní nástup maximálního terapeutického účinku léčiva. Současné použití dvou nebo více léků, které jsou metabolizovány v játrech, může vést ke změně koncentrace každého z léků. V případě paralelního použití induktoru enzymů metabolismu léčiv (barbituráty, ethanol, třezalka tečkovaná atd.) Se rychlost metabolismu antihistaminika zvyšuje, koncentrace se snižuje a účinek není dosažen nebo je slabě vyjádřen. Při současném použití inhibitorů jaterních enzymů (antifungální azoly, grapefruitová šťáva atd.) Se rychlost metabolismu AGP zpomaluje, což způsobuje zvýšení koncentrace „proléčiva“ v krvi a zvýšení četnosti a závažnosti vedlejších účinků.
Nejúspěšnější variantou antihistaminů jsou léčiva, která nejsou metabolizována v játrech, jejichž účinnost nezávisí na souběžné terapii a maximální koncentrace je dosažena v nejkratším možném čase, což zajišťuje rychlý nástup účinku. Příkladem takové druhé generace AGP je léčivo cetirizin.

Míra nástupu účinku generace AGP II
Jedním z nejdůležitějších aspektů působení léku je rychlost nástupu účinku..
Mezi AGP druhé generace bylo nejkratší období dosažení Cmax pozorováno u cetirizinu a levocetirizinu. Je třeba poznamenat, že antihistaminický účinek se začíná vyvíjet mnohem dříve a je minimální u léků, které nevyžadují předběžnou aktivaci v játrech, například v cetirizinu - po 20 minutách (tabulka 2).

Distribuce generace AGP II
Další nejdůležitější charakteristikou léku je distribuční objem. Tento indikátor indikuje převládající lokalizaci léčiva: v plazmě, mezibuněčném prostoru nebo uvnitř buněk. Čím vyšší je tento indikátor, tím více drogy vstupují do tkání a buněk. Malý distribuční objem naznačuje, že léčivo je převážně ve vaskulárním loži (obr. 4). Pro AGP je lokalizace v krevním řečišti optimální, protože zde jsou zastoupeny její hlavní cílové buňky (imunokompetentní krvinky a vaskulární endotel)..

Hodnoty distribučního objemu (litr / kg) v AGP druhé generace stoupají takto: cetirizin (0,5)> ebastin> fexofenadin >> loratadin (obr. 6) [10].

Antialergický účinek určitých antihistaminů (cetirizin) zahrnuje tzv. Další, extra-H1-receptorový účinek, v kombinaci s nímž je protizánětlivý účinek léku realizován.
Vedlejší účinky AGP
Mezi vedlejší účinky antihistaminik patří anticholinergní účinky (sucho v ústech, sinusová tachykardie, zácpa, retence moči, rozmazané vidění), adrenolytika (hypotenze, reflexní tachykardie, úzkost), antiserotonin (zvýšená chuť k jídlu), centrální antihistaminický účinek (sedace, zvýšená chuť k jídlu), blokáda draslíkové kanály v srdci (ventrikulární arytmie, prodloužení QT) [11]. Selektivita účinku léčiv na cílové receptory a schopnost proniknout nebo neproniknout BBB určují jejich účinnost a bezpečnost [12]..
Mezi AGP druhé generace mají léky cetirizin a levocetirizin nejnižší afinitu k M-cholinergním receptorům, což znamená téměř úplnou absenci anticholinergního účinku (tabulka 3) [13].

Některé antihistaminika mohou způsobit arytmie. „Potenciálně kardiotoxické“ jsou terfenadin a astemizol. Vzhledem ke schopnosti způsobovat potenciálně fatální arytmie - flutter-blikání (metabolická porucha při onemocnění jater nebo na pozadí inhibitorů CYP3A4) byl terfenadin a astemizol zakázán od roku 1998 a 1999. resp. Mezi v současnosti existujícími AGP mají ebastin a rupatadin kardiotoxicitu a nedoporučují se k použití u osob s prodlouženým intervalem QT, ani u hypokalémie. Kardiotoxicita se zvyšuje při současném užívání s léky, které prodlužují QT interval - makrolidy, antimykotika, blokátory vápníkových kanálů, antidepresiva, fluorochinolony.

Cetirizine
Cetirizin zaujímá mezi drogami druhé generace zvláštní místo. Spolu se všemi výhodami nesedativních antihistaminů cetirizin vykazuje vlastnosti, které jej odlišují od řady léků nové generace a zajišťují jeho vysokou klinickou účinnost a bezpečnost [5, 14]. Zejména má další antialergickou aktivitu, rychlý nástup účinku, nehrozí nebezpečí interakce s jinými léčivými látkami a potravinářskými výrobky, což otevírá možnost bezpečného předepisování léku pacientům v přítomnosti průvodních nemocí..
Účinek cetirizinu spočívá v účinku na obě fáze alergického zánětu. Antialergický účinek zahrnuje tzv. Extra-H1-receptorový účinek: inhibice uvolňování leukotrienů, prostaglandinů v nosní sliznici, kůži, průduškách, stabilizace membrán mastocytů, inhibice eosinofilní migrace a agregace destiček, inhibice exprese ICAM-1 epitelovými buňkami [7, 15].
Mnoho autorů, zahraničních i domácích, považuje cetirizin za standard moderní AGP. Je to jeden z nejvíce studovaných antihistaminů a v mnoha klinických studiích se prokázal jako účinný a bezpečný. Cetirizin se doporučuje u pacientů, kteří reagují špatně na jiné antihistaminika [16]. Cetirizin plně vyhovuje požadavkům na moderní AGP [17].
U cetirizinu je eliminační poločas 7–11 hodin, trvání účinku je 24 hodin, po průběhu léčby účinek přetrvává až 3 dny, při delším používání - až 110 týdnů, není pozorována žádná závislost. Trvání účinku cetirizinu (24 h) je vysvětleno skutečností, že účinek antihistaminik je určen nejen koncentrací v plazmě, ale také stupněm vazby na proteiny a receptory krevní plazmy..
Cetirizin se prakticky nemetabolizuje v játrech a vylučuje se hlavně ledvinami, proto ho lze použít iu pacientů se zhoršenou funkcí jater. U pacientů s renálním selháním je však nutná úprava dávky léku.

Cetrin - efektivní kvalitní generikum cetirizinu za dostupnou cenu
V současné době bylo z cetirizinových přípravků kromě původních (Zyrtec) zaregistrováno 13 generických přípravků (generik) od různých výrobců [18]. Relevantní je otázka zaměnitelnosti generiků cetirizinu, jejich terapeutické ekvivalence s původním lékem a výběru optimálního činidla pro léčbu alergických onemocnění. Stabilita terapeutického účinku a terapeutická aktivita reprodukovaného léčiva jsou určovány vlastnostmi technologie, kvalitou účinných látek a spektrem pomocných látek. Kvalita léčivých látek různých výrobců se může výrazně lišit. Jakákoli změna složení pomocných látek může být doprovázena farmakokinetickými abnormalitami (snížená biologická dostupnost a vedlejší účinky) [18].
Generik musí být bezpečný a rovnocenný původnímu léčivu. Dva léčivé přípravky se považují za bioekvivalentní (farmakokineticky ekvivalentní), pokud po podání stejnou cestou (například ústy) ve stejné dávce a režimu mají stejnou biologickou dostupnost (zlomek léčiva, které vstoupilo do krevního řečiště), čas do dosažení maximální koncentrace a úroveň této koncentrace v krvi, eliminační poločas a plocha pod křivkou koncentrace času. Uvedené vlastnosti jsou nezbytné pro správnou účinnost a bezpečnost léčiva..
Podle doporučení Světové zdravotnické organizace by bioekvivalence generického léčiva měla být stanovena ve vztahu k oficiálně registrovanému původnímu léčivu.
Výzkum bioekvivalence se stal pro registraci drog povinným od roku 2010. FDA (Food and Drug Administration, USA) každoročně vydává a vydává „Oranžovou knihu“ se seznamem léčiv (a jejich výrobců), které jsou považovány za terapeuticky odpovídá originálu.
Kromě toho je důležité při výrobě léčiv věnovat pozornost dodržování mezinárodních výrobních standardů (GMP). Bohužel, zatím ne všichni výrobci (zejména domácí) mají výrobu, která splňuje požadavky GMP, a to může mít vliv na kvalitu léků, a tedy na účinnost a bezpečnost generik..
Při výběru generických přípravků tedy existuje řada spolehlivých pokynů: autorita výrobce, soulad s GMP, zahrnutí do Oranžové knihy FDA [19]. Všechna tato kritéria jsou plně splněna lékem Cetrin od Dr. Reddy's Laboratories Ltd. Cetrin je vyráběn mezinárodní farmaceutickou společností s výrobními závody certifikovanými GMP. Je bioekvivalentní s původním léčivem [20] a je zařazen do Oranžové knihy FDA jako léčivo s prokázanou terapeutickou ekvivalencí. Kromě toho má Tsetrin dlouhodobě úspěšné zkušenosti s aplikací na území Ruska a má velkou vlastní důkazní základnu..
Ve srovnávací studii terapeutické účinnosti a farmakoekonomiky cetirizinových léčiv od různých výrobců v léčbě chronické kopřivky bylo prokázáno, že největší počet pacientů, kteří dosáhli remise, byl ve skupinách, které dostávaly Zyrtec a Cetrin, zatímco nejlepší výsledky z hlediska ekonomické účinnosti byly prokázány terapií Cetrinem [21, 22 ].
Dlouhá historie používání Tsetrinu v domácí klinické praxi prokázala jeho vysokou terapeutickou účinnost a bezpečnost. Cetrin je lék, který splňuje praktickou potřebu klinického lékařství pro účinné a bezpečné antihistaminikum dostupné širokému spektru pacientů.